Tifosi slaví druhé místo, Ferrari v Monze porazila Toyota | Foto: Toyota Gazoo Racing

Foto: Toyota Gazoo Racing

Tifosi slaví druhé místo, Ferrari v Monze porazila Toyota

Páté pokračování vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC hostila italská Monza a tisíce domácích tifosi doufaly v další triumf Ferrari po červnovém vítězství v Le Mans. Italská stáj opanovala nejslavnější čtyřiadvacetihodinovku světa s novým hypervozem 499P, v „chrámu rychlosti“ však na Ferrari zbylo jen druhé místo. I to ale fanoušci po závodě přímo na hlavní rovince bouřlivě slavili a skvělou atmosféru si užívali i nedělní vítězové Jose Maria Lopez, Kamuj Kobajaši a Mike Conway, kteří se střídali v Toyotě GR010 Hybrid #7.

S úderem nedělní půl jedné odstartovala před zaplněnými tribunami šestihodinovka v Monze velmi špatně pro Toyotu GR010 Hybrid #8, jejíž jezdci Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjo Hirakawa před italským závodem vedli šampionát. Prvního stintu se ujal Švýcar Buemi, který hned po startu v úvodní šikaně roztočil Giovinazziho ve Ferrari a následně tvrdě poslal do bariéry Aston Martin #777 ze třídy LMGTE – AM. Na trať vyrazil safety car a Buemi dostal za oba incidenty dvě penalizace v celkové délce 70 sekund.

Toyota #8 tak brzy vypadla z boje o vítězství a první safety car fáze přinesla rozdělení strategií v nejvyšší třídě LMH. Některé vozy za žluté fáze zamířily do boxů, jiné zůstaly na trati, což se nakonec ukázalo jako moudrá volba. Právě ty speciály, které během prvního safety caru k mechanikům nezajely, nakonec bojovaly o vítězství v závodě.

Po posledních zastávkách v boxech se na první pozici z pit lane vrátila Toyota #7, se kterou Kamuj Kobajaši vyhrál kvalifikaci. Byl to právě japonský závodník, kdo za volantem „sedmičky“ skvěle zvládl finiš a v závěrečných minutách nedovolil domácímu Antoniu Fuocovi ve Ferrari #50 dotáhnout se na dostřel první příčky. Piloti Toyoty #7 Kamuj Kobajaši, Mike Conway a Jose Maria Lopez tak v Monze po triumfech na Sebringu a ve Spa získali třetí vítězství sezony, a i díky zisku pole position posbírali maximální počet 26 bodů za víkend.

Nejšťastněji však na stupních vítězů před davem domácích fanoušků na hlavní rovince působili v neděli druzí Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen, kteří se střídali v kokpitu Ferrari 499P #50. A velkou radost měli bezpochyby i Paul di Resta, Jean-Éric Vergne a Mikkel Jensen, kteří společnými silami vybojovali historicky první pódium pro hypervůz Peugoet 9X8. Trojice se střídala ve speciálu #93, sesterský Peugeot #94 během závodu opět postihly problémy s převodovkou.

V celkovém pořadí se 119 body stále vedou piloti Toyoty #8 Buemi, Hartley a Hirakawa, kteří nakonec po stíhací jízdě skončili čtvrtí. Shodný počet 92 bodů mají vítězové Le Mans Calado, Giovinazzi a Pier Guidi z Ferrari #50 (v Monze pátí) a nedělní vítězové Kobajaši, Conway a Lopez.

Ve třídě LMP 2 slavní první vítězství sezony Pietro Fittipaldi, David Heinemeier Hansson a Oliver Rasmussen, kteří se střídali v prototypu Oreca 07 Gibson #28 týmu JOTA Sport. Třídu LMGTE – AM vyhrál v Monze tým Dempsey – Proton Racing s vozem Porsche 911 RSR-19 #77 posádky Christian Ried, Mikkel Pedersen, Julien Andlauer.

V Monze také proběhla první letošní korunovace. Už jistými šampiony třídy LMGTE – AM jsou piloti tovární stáje Corvette Racing Ben Keating, Nicky Catsburg a Nicolas Varrone. Těm k zajištění titulu dva závody před koncem sezony stačilo nedělní čtvrté místo.

Sezona FIA WEC bude pokračovat 10. září šestihodinovým závodem na japonském okruhu pod horou Fudži. Finálovým podnikem roku bude 4. listopadu osmihodinovka v Bahrajnu.

Doporučujeme

Články odjinud