Texasští občané podali žalobu kvůli dotování F1 z veřejných peněz

Návrat formule 1 do USA se setkává s komplikacemi, někteří občané státu Texas nesouhlasí s tím, aby v době rozpočtových škrtů byla formule 1 financována z jejich daní.
Texasští občané podali žalobu kvůli dotování F1 z veřejných peněz

Tři občané Austinu, v jehož blízkosti se buduje okruh pro formuli 1, podali žalobu, která by mohla narušit přípravy na Grand Prix USA v roce 2012. Předmětem jejich žaloby je financování závodu z veřejných peněz.

Zatímco Texas snižuje veřejné výdaje s tvrzením, že kvůli nedostatku peněz nemůže udržet úroveň veřejných služeb na dosavadní úrovni, má být Berniemu Ecclestonovi zaplacen poplatek za závod ve výši 25 miliónů dolarů ze zvláštního veřejného fondu (Major Event Trust Fund).

Šéfovi formule 1 zaručil placení poplatků za každý ročník závodu v obdobné výši úřad státního finančního kontrolora vedený Susan Combsovou. Na ni byla podána zmíněná žaloba za to, že nedodržela pravidla pro nakládání s penězi ze zvláštního fondu.

Podle žalujících, mezi nimiž je učitelka, která ztratila práci kvůli rozpočtovým škrtům, je veřejný fond zneužíván k soukromým účelům. Zvýšení daňových příjmů, které by měl závod přinést, bylo podle žalobců špatně spočítáno. Stát používá pozitivní dopady na lokální ekonomiku jako argument pro podporu závodu.

Další článek: Komise F1 schválila šestiválce pro rok 2014