Technika McLarenu MP4-27 - rozhovor s Paddym Lowem a Timem Gossem

Technický ředitel Paddy Lowe a šéfinženýr Tim Goss vysvětlili, jakým výzvám čelili při vývoji letošního monopostu McLarenu.
Technika McLarenu MP4-27 - rozhovor s Paddym Lowem a Timem Gossem

Jaké byly po úspěšné sezóně 2011 vaše hlavní cíle ve vývoji MP4-27?
Paddy Lowe: "Naším hlavním cílem pro rok 2012 bylo optimalizovat přítlak navzdory změnám u foukání podlah a lépe využívat pneumatiky Pirelli, které pro nás byly loni nové."

Tim Goss: "I když to není vidět, na tomto voze se změnilo hodně věcí. Ale letos jsou pravidla evolucí těch loňských, takže správné vyvážení zdrojů mezi sezónami není tak těžké, jako když dochází k větším změnám regulí."

Paddy Lowe: "Každý rok si spolu sedáme a chceme navrhnout vítězné auto. Na začátku loňské sezóny jsme neměli nejrychlejší auto, ale děláme vše proto, abychom co nejrychlejší auto postavili."

Jaké jsou klíčové vizuální rozdíly mezi vozy 2011 a 2012?
Tim: "Myslím, že nejzřetelnější změna je ztráta bočnic ve tvaru U, které jsme loni nasadily poprvé. Letos jsme se vrátili ke konvenčnějším tvarům bočnic, protože U tvar tolik nevyhovoval nové geometrii výfuků, kterou vyžadují pravidla. V roce 2012 musí výfuky ústit v místě toho kanálu U, takže jsme to už nemohli použít z důvodu tohoto geometrického omezení. V důsledku toho jsme se rozhodli pro odlišný přístup k přivádění vzduchu k zadní části vozu. Vyčistili jsme horní část a teď máme mnohem užší zadek karoserie."

Jaké konkrétní výzvy přinesla adaptace novým pravidlům 2012?
Tim: "Pravidla o výfucích jsou teď velmi přesná, výfuky musí ústit ve velmi malém prostoru v zadní části vozu, aby byl minimalizován jejich vliv na aerodynamiku. Posledních 100 milimetrů výfuků musí mít kulatý tvar, takže už nemůžou být oválné nebo ploché. A musí být natočené v určitém úhlu, horizontálně a vertikálně, mezi 10 až 30 stupni směrem nahoru. To proto, aby směrovaly pryč od podlahy."

Paddy: "Jednou z nejuspokojivějších výzev bylo rozvinout a rozšířit naše znalosti pneumatik Pirelli. Je to naše druhá sezóna s Pirelli, v roce 2011 jsme se hlavně učili. Využili jsme naše zkušenosti z minulého roku při návrhu auta, aerodynamiky a mechaniky, abychom zlepšili využití pneumatik."

Měla omezení v oblasti výfuků další následky?
Tim: "Mají nevyhnutelné dopady na tok vzduchu kolem vozu, ano. V minulých letech směřovaly výfuky přímo do rohů podlahy, a to už teď udělat nemůžeme, takže to samozřejmě mění toky vzduchu v zadní části auta. Důsledek je ten, že všechny aerodynamické díly v zadní části musely být přepracovány."

Během zimy odešlo z technického oddělení několik lidí. Zvládáte to?
Paddy: "Vždy říkám, že je McLaren velmi rozsáhlá organizace. Uvědomte si, že tu pracuje 200 inženýrů, a kdyby tu každý z nich vydržel 10 let, tak by jich každý rok odcházelo 20."

"Ve skutečnosti jsme jich ztratili méně. Je snadné se zaměřit na ty odcházející, ale stejný počet jich přichází. Také jsme hrdí na to, že přivádíme nové, mladé a šikovné lidi, že jim pomáháme vstoupit do tohoto byznysu. Je nevyhnutelné, že někteří časem pocítí potřebu změnit působiště a přidat se ke konkurenci, s tím se nedá nic dělat. Ale máme tu velmi silnou skupinu velmi oddaných lidí a všichni jsme hrdí na práci, kterou jsme na MP4-27 odvedli."

Základní technická data McLarenu MP4-27
Elektronika: McLaren
Pneumatiky: Pirelli
Vysílačka: Kenwood
Kola: Enkei
Brzdy: Akebono
Baterie: GS Yuasa
Barva: AkzoNobel
Převodovka: McLaren, 7 stupňů vpřed + zpátečka

Motor
Typ: Mercedes-Benz FO108Z
Objem 2,4 litru
Počet válců: 8
Max. otáčky: 18 tis./min.
Úhel sevření válců: 90 stupňů
Vrtání: 98 mm
Počet ventilů: 32
Palivo: ExxonMobil
Svíčky: NGK
Maziva: Mobil1
Hmotnost 95 kg

KERS
Typ: Mercedes-Benz
Výkon: 60 kW

Další článek: McLaren MP4-27

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00