Tamní trať je moc hrbolatá, zpochybňuje Sato návrat F1 do Long Beach

Tamní trať je moc hrbolatá, zpochybňuje Sato návrat F1 do Long Beach

Podle japonského závodníka není příliš reálné, aby formule 1 znovu pořádala své závody na legendárním okruhu v jižní Kalifornii. Důvodem je zcela nevyhovující povrch.

Takuma Sato závodil v královně motorsportu v letech 2002 až 2008, během nichž vystřídal barvy tří stájí. Byly jimi Jordan, BAR a Super Aguri. Poté, co z formule 1 nadobro odešel, zamířil za oceán, kde působí dodnes.

A protože se Japonec usadil v sérii IndyCar, která okruh v Long Beach každoročně navštěvuje, ví moc dobře, jaké nástrahy tato trať představuje. 

„Nevím, jestli by současné vozy F1 dokázaly absorbovat stav povrchu zdejší trati nebo ne,“ cituje Sata Autosport. „Spíš si myslím, že ne. Museli by tady udělat nový povrch, tak jako to dělají v Monte Carlu – tam dělají nový povrch každý rok.“

„Dokonce i pro nás (v IndyCar) je to tady hodně hrbolaté. Takže by se tady musela udělat spousta práce,“ podotýká Japonec, jenž loni závod v Long Beach opanoval.

A podobný pohled na věc má také další bývalý jezdec F1 Justin Wilson. Myšlenka na návrat královny motorsportu do jižní Kalifornie mu přijde úsměvná. 

„My to tam milujeme, protože je to Long Beach, je to velká zábava a je to (povrch) tam velmi hrubé,“ vysvětluje Autosportu.

„Vůz F1 tam ale jezdit nebude. Stěžovali by si na hrboly – poté, co by to tam srovnali, by museli po celém místě položit nový povrch.“

„Slyšel jsem ten příběh a hihňal jsem se. Závod formule 1 by se tady už jet nemohl. V osmdesátých letech jste tady jet mohli, ale teď to nedává smysl.“

„Je to skvělá událost, my ji milujeme. Ale abych vám dal příklad, tak Monako je stejné hladké asi jako Indy 500. Kdyby přijeli do Long Beach, byli by šokováni,“ uzavírá.

Doporučujeme

Články odjinud