Talenty nevyhledávám, jen si vybírám z nabídky, říká Sauber

Petr Sauber pomohl mnoha jezdcům do formule 1 a někteří z nich to dotáhli až k mistrovskému titulu. Majitel švýcarské stáje ale říká, že hledání talentů nevěnuje velké úsilí.
Talenty nevyhledávám, jen si vybírám z nabídky, říká Sauber

Sauber nepřímo pomohl ke vstupu do formule 1 například Michaelu Schumacherovi, ale známější je asi díky jezdcům, kteří prošli přímo jeho vozy. V královně motorsportu dostali díky němu příležitost například současná hvězda Kimi Räikkönen či vycházející hvězda Sergio Pérez.

"Nejsem hledač talentů nebo skaut," namítl Sauber v rozhovoru pro Autosport. "Většinou mi zavolal manažer a nabídl mi své jezdce. Za ty roky jich byli tucty, možná dokonce stovky."

"Těžké je si vybrat ty správné. Když jsem si v minulosti vybíral jezdce, moje rozhodnutí bylo založeno samozřejmě na jejich výsledcích, ale šlo také o můj pocit. Tato kombinace podle všeho fungovala dobře."

Sauber se většinou spoléhá na mladé jezdce, ti zkušení u něj jezdili, spíš až když měli vrcholy svých kariér za sebou, vzpomeňme třeba na Jacquesa Villeneuva.

"Pro tým středu pole je mnohem snazší podepsat s mladým jezdcem, protože nemáte povinnost vyhrávat závody," vysvětloval Sauber. "Pro top tým je to těžké, protože obvykle chtějí mít dva top jezdce, kteří dokáží konzistentně vyhrávat."

Švýcar přiznal, že se mu sázení na mladé talenty zalíbilo především po úspěchu s Räikkönenem, kterého si od něj hned po prvním roce koupil McLaren.

"Oba přístupy mají svá pro a proti," pokračoval. "Osvědčení jezdci mají mnohem víc zkušeností, což je jistě výhoda. Na druhé straně mladí jezdci jsou zvlášť motivovaní a často se s nimi snadno pracuje. Záleží na okolnostech, co dává větší smysl. Někdy může podpis s mladým a talentovaným jezdcem povzbudit celý tým."

"K menší změně (v přístupu k jezdcům) možná došlo po roce 2001, když nám to s Kimim Räikkönenem vyšlo tak dobře. Tato pozitivní zkušenost určitě sehrála roli, když jsem podepsal s Felipem Massou v roce 2002. Ale nezapomínejte, že v roce 2010 jsme měli v týmu Pedra de la Rosu a později Nicka Heidfelda, dva velmi zkušené jezdce."

A jak si Sauber jezdce vybírá? "Kvality, které hledáme, byly většinou různé," popisoval. "V případě Kimiho to byla jeho neuvěřitelná mentální síla, byla okamžitě cítit. U Felipeho Massy to byla jeho čistá rychlost, hlavně v rychlých zatáčkách. V případě Kamuje na mě prostě zapůsobily ty dva závody, které odjel za Toyotu. Všichni musí mít jistou úroveň talentu, ale při jejich hodnocení nebyl žádný faktor rozhodující."

Podle majitele hinwilské stáje ale nestačí jen správně vybírat, stejně důležité je pak jezdci poskytnou optimální podmínky pro další rozvoj. S mladými talenty je třeba pracovat a učit je. "Pokud mladý jezdec dostane uprostřed sezóny kokpit jako týmový kolega jedničky týmu, tak je tu velká šance, že bude mít potíže," dodal. Že by v narážce na Péreze?

Další článek: Räikkönen: Jestli vypadám uvolněnější než dřív, tak je to díky týmu