Taktický krok Ferrari se vyplatil, Alonso má nadále šanci na titul

Španělovo třetí místo znamená, že se o letošním mistru světa bude rozhodovat až za týden v Brazílii. Massa se po dobrovolné penalizaci a startu z druhé desítky propracoval až na vynikající čtvrtou příčku.
Taktický krok Ferrari se vyplatil, Alonso má nadále šanci na titul

Vzhledem k výsledkům včerejší kvalifikace se zdálo, že s Alonsovými šancemi na zisk letošního titulu mistra světa je konec. Španěl se kvalifikoval až jako devátý a po penalizaci Romaina Grosjeana se posunul na osmou startovní příčku. Překonal jej i týmový kolega Felipe Massa.

Aby Ferrari Alonsovi pomohlo vylepšit jeho nelichotivou výchozí pozici, rozhodlo se v Massově voze vyměnit převodovku, což pro Brazilce znamenalo automatickou penalizaci, zatímco pro Alonsa posunutí na sedmou příčku a start z čisté stopy.

A jak se později ukázalo, tento taktický krok se Ferrari vydařil, Španěl se během prvního kola posunul o tři místa kupředu a nakonec dojel na stupních vítězů. Dnešní výsledek proto považuje za velmi dobrý. "Tento víkend je to pro nás jako vítězství. Přijít jen o tři body bylo něco, co by si ještě včera nebo v pátek v noci nikdo nepomyslel. Takže jsme šťastní, že máme za sebou další dobrou neděli a že jsme získali hodně bodů," prohlásil Alonso.

"Víme, že náš šampionát stále žije díky prvním kolům. Vždycky se kvalifikujeme okolo sedmého nebo osmého místa. A když jste po skončení prvního kola ve vedoucí skupině mezi prvními třemi nebo čtyřmi, pak je závod o něco jednodušší."

Španěl nicméně v zápětí přiznal, že na boj o příčky nejvyšší v Austinu pomýšlet nemohl: "Dnes nebylo možné jet stejně rychle jako tito dva chlapci (Hamilton a Vettel). Byli před námi příliš daleko."

Před posledním závodem sezony, který se jede již za týden v brazilském Sao Paulu, ztrácí Alonso na vedoucího Vettela třináct bodů. "Do Brazílie jedeme s možností bojovat o šampionát. To je něco, o co bojujeme během celého roku. Jenom Seb je v lepší pozici než my. Měli bychom být na sebe pyšní, užít si závod a uvidíme, jaký bude výsledek," uzavřel.

Aby se Španěl mohl za týden radovat z třetího mistrovského titulu, musel by Velkou cenu Brazílie vyhrát, přičemž Vettel by nesměl být lepší než pátý. Stačilo by mu i případné druhé nebo třetí místo, ale pouze jen tehdy, když by Vettel dokončil osmý, respektive desátý.

Felipe Massa dnes celému formulovému světu předvedl, jak velký je to týmový hráč. Svému parťákovi z Ferrari pomohl k lepší startovní pozici, a to i navzdory tomu, že pro něj samotného to znamenalo penalizaci pěti míst a start až z kraje druhé desítky. O pár hodin později pak Brazilec navíc ukázal, že umí být také velmi rychlý, to když se z jedenáctého místa propracoval až na konečné čtvrté.    

"Samozřejmě že jsem dnes ráno nebyl šťastný. Je nemožné vidět jezdce šťastného poté, co se vzdal pěti pozic na startu, aby pomohl svému týmovému kolegovi nebo týmu, víme ale, jak je to důležité," řekl Massa.

"Samozřejmě že jsem byl schopný být v závodě před Fernandem, hodně jsem mu tím ale pomohl. To, co jsme dnes udělali, bylo fantastické. Na začátku jsem nebyl šťastný, teď ale šťastný jsem. Bůh ví co dělat. My jen musíme věřit a udělat maximum."

"Myslím si, že to možná byl můj nejlepší závod tohoto roku. Bylo to pro mě něco jako vítězství. Startoval jsem jedenáctý. Očekával jsem, že na startu získám více pozic - získal jsem pouze jednu. Poté jsem se jen pokoušel předjíždět ostatní, a to jsem také udělal. Během celého víkendu jsem měl neuvěřitelnou rychlost," dodal brazilský jezdec.     

Další článek: OK den, hodnotí Räikkönen premiéru v Austinu