Také Ferrari se bude muset zodpovídat FIA kvůli testu pneumatik

Mezinárodní automobilová federace požádala Ferrari, aby jí podalo informace ohledně testu, který uskutečnilo společně s Pirelli mezi Velkými cenami Bahrajnu a Španělska.
Také Ferrari se bude muset zodpovídat FIA kvůli testu pneumatik

Minulý víkend se v paddocku F1 objevila zpráva o utajeném testu Pirelli a Mercedesu, při kterém byl použit letošní monopost a o kterém se ani jedna ze zúčastněných stran neobtěžovala nikoho informovat. V podstatě ihned poté, co se tato zpráva dostala na povrch, podaly týmy Reb Bull a Ferrari oficiální protest, neboť se domnívaly, že něco podobného je zcela v rozporu s pravidly. Sportovní komisaři následně předali celou záležitost FIA, která ji dále předala Mezinárodnímu tribunálu.

V průběhu týdne se pak objevila další zpráva, podle které mělo v letošní sezoně uskutečnit ‘tajný‘ test také Ferrari. I to se posléze potvrdilo. Italové nicméně uvedli, že jejich test podle nich zcela odpovídal pravidlům, neboť při něm použili dva roky starý monopost, který neobsluhoval závodní tým F1, nýbrž divize Corse Clienti, jež běžně provozuje historické vozy pro své zákazníky.

Je tedy poněkud překvapivé, že se federace nyní rozhodla vyzvat k účasti v disciplinárním řízení i Ferrari, neboť rovněž týmy samotné se domnívaly, že testování s dva roky starým monopostem je povoleno. Podle Autosportu by to však nemuselo být úplně zřejmé. Článek 22.1 Sportovních pravidel totiž jasně definuje, na které vozy se nevztahuje zákaz sezonního testování. Podle definice se má jednat o ‘významně‘ jiný vůz, než je ten, s nímž týmy závodí v letošní sezoně.

“Za testování může být považován veškerý čas strávený na trati, který není součástí události pořádané účastníkem šampionátu, pokud byl při tom použit vůz, který významně odpovídá současným Technickým pravidlům formule 1 nebo těm z předcházejícího či následujícího roku.“   

Na základě této interpretace je tedy zřejmé, že i když byl test samotný v režii divize Corse Clienti, mohlo si při něm Ferrari počínat v rozporu s regulemi, jelikož tu existuje podezření, že se vůz ze sezony 2011 ‘významně neliší‘ od toho letošního.  

 

Další článek: Jo Gartner - když jen talent nestačí

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?