Také Ferrari se bude muset zodpovídat FIA kvůli testu pneumatik

Mezinárodní automobilová federace požádala Ferrari, aby jí podalo informace ohledně testu, který uskutečnilo společně s Pirelli mezi Velkými cenami Bahrajnu a Španělska.
Také Ferrari se bude muset zodpovídat FIA kvůli testu pneumatik

Minulý víkend se v paddocku F1 objevila zpráva o utajeném testu Pirelli a Mercedesu, při kterém byl použit letošní monopost a o kterém se ani jedna ze zúčastněných stran neobtěžovala nikoho informovat. V podstatě ihned poté, co se tato zpráva dostala na povrch, podaly týmy Reb Bull a Ferrari oficiální protest, neboť se domnívaly, že něco podobného je zcela v rozporu s pravidly. Sportovní komisaři následně předali celou záležitost FIA, která ji dále předala Mezinárodnímu tribunálu.

V průběhu týdne se pak objevila další zpráva, podle které mělo v letošní sezoně uskutečnit ‘tajný‘ test také Ferrari. I to se posléze potvrdilo. Italové nicméně uvedli, že jejich test podle nich zcela odpovídal pravidlům, neboť při něm použili dva roky starý monopost, který neobsluhoval závodní tým F1, nýbrž divize Corse Clienti, jež běžně provozuje historické vozy pro své zákazníky.

Je tedy poněkud překvapivé, že se federace nyní rozhodla vyzvat k účasti v disciplinárním řízení i Ferrari, neboť rovněž týmy samotné se domnívaly, že testování s dva roky starým monopostem je povoleno. Podle Autosportu by to však nemuselo být úplně zřejmé. Článek 22.1 Sportovních pravidel totiž jasně definuje, na které vozy se nevztahuje zákaz sezonního testování. Podle definice se má jednat o ‘významně‘ jiný vůz, než je ten, s nímž týmy závodí v letošní sezoně.

“Za testování může být považován veškerý čas strávený na trati, který není součástí události pořádané účastníkem šampionátu, pokud byl při tom použit vůz, který významně odpovídá současným Technickým pravidlům formule 1 nebo těm z předcházejícího či následujícího roku.“   

Na základě této interpretace je tedy zřejmé, že i když byl test samotný v režii divize Corse Clienti, mohlo si při něm Ferrari počínat v rozporu s regulemi, jelikož tu existuje podezření, že se vůz ze sezony 2011 ‘významně neliší‘ od toho letošního.  

 

Další článek: Jo Gartner - když jen talent nestačí

Témata článku: , , ,

Aktuality

9:44 | Podle předpovědi by mohlo v pátek v Melbourne pršet. Další dny by měly být bez deště... 
27. března | ¡ʞǝǝʍ ǝɔɐɹ s,ʇI 
27. března | Stefano Domenicali v Portugalsku (kde byl na závodě MotoGP) uvedl pro místní Sport TV, že chce radikálně změnit formáty víkendů: "Jsem pro zrušení tréninků, které jsou pro inženýry velkým přínosem, ale veřejnosti se nelíbí." 
26. března | Za chvíli začíná závod NASCAR s Buttonem a Icemanem z Austinu.... (Nova Sport 3). 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink 03.30–04.30
2. trénink 07.00–08.00
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00