Tajemství termínu F-duct

"Duct je anglicky 'potrubí, rozvod, kanálek'. Ale proč označení F?"

V redakci jsme v úvodu sezony strávili nemálo času diskuzemi nad původem pojmu F-Duct. Tímto se v angličtině označuje systém rozvodu vzduchu, které v požadovaných chvílích vyruší přítlak na zadním přítlačném křídle. Spekulovali jsme, zda písmeno F není vyjádřením koncepce systému: když byste písmeno F položili 'na záda' a 'nožkou dopředu', mělo by jeden vstup (pata) a dva různé výstupy. Stejně jako skutečný F-Duct systém.

Duct je anglicky 'potrubí, rozvod, kanálek'. Ale proč označení F?

Britskému Autosportu se podařilo vypátrat, že F-Duct je jméno udělené inženýry vývojového oddělení. Podle pravidel McLarenu se dává novým řešením zcela náhodný název, aby konkurence případně neuhádla, na čem tým pracuje. Podobně se takzvaným hmotovým tlumičům v angličtině říkalo J-dumpers. Jedná se o systém, který pochází z pera McLarenu, než jej rozvinul Renault a byl následně zakázán.

Tudíž F-duct neznamená vůbec nic, prostě jen systém dostal takové jméno. Shodou okolností je to právě Renault, který si ze systému F-duct udělal srandu pro svou podobnost s anglickým slovem duck, neboli kačer; světu na svém twitteru představil svou podobu inovativního řešení: zde.

Autosport ale ještě dodává: Je dost dobře možné, že systém, o kterém Red Bull zatím neuvažuje, rakouský tým přejmenuje na F-ing Duct!

Další článek: Letošní Race of Champions bude hostit Düsseldorf

15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00