Sutil o nehodě z Monaka: Co se dělo za mnou, nevím

Adrian Sutil svojí chybou v Grand Prix Monaka výrazně ovlivnil závěr závodu, ale sám si toho zpočátku ani nevšiml. Soustředil se na vlastní jízdu, což mu nakonec vyneslo šest bodů.
Sutil o nehodě z Monaka: Co se dělo za mnou, nevím

"Chtěl jsem jet na jednu zastávku v boxech," vysvětloval německý pilot v rozhovoru pro oficiální stránky formule 1. "Po zastávce jsem jezdil čtvrtý. Ale 20 kol po té zastávce jsem cítil, že mi pneumatiky tak dlouho asi nevydrží. Kvůli tomu jsem ztratil pozici a byl pátý. Vyšlo najevo, že budu potřebovat další zastávku, a i když to nebylo nejlepší ani plánované, i tak jsem mohl získat dobré body."

Jenomže Sutilovy pneumatiky byly ve velmi špatném stavu, takže bylo těžké udržet vůz na trati. Pak přišel klíčový okamžik, který vyústil v hromadnou kolizi a přerušení závodu. Hamilton se snažil vyhnout Sutilovi, jenž se po nárazu do bariér vracel na trať. Ale za ním jedoucí Alguersuari nedobrzdil a několik vozů se dostalo do kontaktu.

"Měl jsem potíže s pneumatikami, ztratil jsem zadek při nájezdu do Tabacu a narazil do zdi. Píchnul jsem pneumatiku a snažil se zůstat na trati a dojet zpět do boxů, abych přezul. Ani jsem neviděl, co se stalo za mnou," popisoval Sutil, jenž se podle pravidel měl na trať správně vrátit až ve chvíli, kdy to bylo bezpečné, což ale v daném úseku nebylo reálné.

Protože se Vitalij Petrov nemohl dostat po nárazu do svodidel ze svého vozu, nechalo vedení závodu vyvěsit červené vlajky. Všichni pak mohli během přerušení přezout a nechat si opravit případná poškození. Sutil souhlasí s tím, že by bylo vhodné takové zásahy během přerušení závodu zakázat.

"Já jsem z něj přímo netěžil, protože jsem přezul ještě před červenou vlajkou," připomněl. "Pár ostatních vozů z něj vytěžilo hodně, protože získaly zastávku v boxech ´zadarmo´. Myslím, že je dobrý nápad se na to pravidlo podívat."

Sutil nakonec cíl v Monte Carlu viděl jako sedmý, což mu umožnilo trochu zapomenout na potíže, kterým čelí mimo závodní okruhy. Stále totiž není dořešen incident, v rámci kterého v Číně zranil spolumajitele týmu Renault Erica Luxe.

"Byl to pro mě skvělý a velmi vzrušující závod. V letošní sezóně to doposud bylo těžké, takže to byl dobrý pocit, když jsem znovu získal dobrý výsledek a soustředil se na sport," dodal.

Další článek: Jako kdyby se piloti přestali bát bojovat