Surer kritizuje omezení testování. Nováčci kvůli tomu chybují, říká

Současná omezení množství testovacích jízd před začátkem sezóny formule 1 jsou „směšná“ a mají za následek, že tři letošní nováčci se v úvodních dvou závodech dopustili velkého množství chyb, říká bývalý pilot F1 Marc Surer.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Surer kritizuje omezení testování. Nováčci kvůli tomu chybují, říká | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Jezdci a týmy letos měli v rámci oficiálních předsezónních testů k dispozici jen tři dny jízd na okruhu v Bahrajnu, což je polovina toho, co mohli testovat vloni.

Od letošní sezóny došlo také ke zkrácení obou pátečních tréninků z 90 na 60 minut. Jezdci a zejména nováčci tak přišli o hodinu příprav na velkou cenu.

„Problémem jsou pravidla testů. Jak můžete čekat, že si mladý jezdec zvykne na auto během jednoho a půl dne?“ říká Surer v rozhovoru pro Formula1News.co.uk.

„Je to směšné, aby si mladý jezdec dokázal zvyknout na monopost formule 1 a cítil se ve voze sebejistě. Tři dny testů s jedním autem znamenají, že pilot může být v autě maximálně jeden a půl dne. Tak by nemělo být mistrovství světa organizované.

„Všichni tři nováčci dělají chyby. Myslím, že není správné neposkytnout jim v testech více času ve voze.“

Během úvodních dvou víkendů se často ve smyku nacházeli jezdci Haasu Nikita Mazepin a Mick Schumacher. Americký tým již dříve avizoval, že letošní vůz nehodlá vyvíjet a soustředí se na stavbu monopostu pro rok 2022, kdy začnou platit nová technická pravidla.

Mazepin se musí naučit, že neřídí Mercedes, myslí si Steiner

Mazepin se musí naučit, že neřídí Mercedes, myslí si Steiner

V kvalifikaci na závod v Imole pak už v první části boural třetí nováček letošní sezóny Júki Cunoda z AlphaTauri.

Další článek: Táta a syn si plní sen. Magnussenovi se chystají na společné Le Mans!