Stupně vítězů mají pro skvělého Magnussena příchuť vítězství

Dánský talent se při svém debutu blýskl třetím místem a ke konci závodu dokonce ohrožoval druhého Ricciarda. [AKTUALIZOVÁNO]
Stupně vítězů mají pro skvělého Magnussena příchuť vítězství

Pouze hrstce pilotů se při svém debutu podařilo dojet na stupních vítězů. Po dnešku se k oněm několika šťastlivcům může počítat i dánský mladík Kevin Magnussen. Po startu ze čtvrtého místa si s přehledem dojel pro třetí pozici, čímž vyrovnal debut Lewise Hamiltona. Po diskvalifikaci Ricciarda Magnussenovi připadal dokonce druhá příčka. Stejný počin se povedl Jacquesovi Villeneuvovi v roce 1996.

Věděli jste, že...

Nejlepší debut ve formuli 1 zažil Giancarlo Baghetti, který zvítězil ve Velké ceně Francie 1961?

„Prostě tomu nemohu uvěřit. Není to vítězství, ale přesto se cítím, jako kdybych vyhrál. Lidé z týmu mají za sebou složitou sezonu a opravdu se chtěli dostat zpátky nahoru. Přes zimu pracovali velmi tvrdě a museli spolupracovat s nováčkem s nulovými zkušenostmi – určitě to neměli snadné, ale odvedli parádní práci a díky nim se tu po všech stránkách cítím velmi dobře. Nemohu si přát víc,“ rozplýval se Magnussen.

Jednadvacetiletý závodník šetřil palivo, aby mohl na samotném konci závodu atakovat druhé místo Daniela Ricciarda. Z plánovaného útoku však nakonec sešlo:

„Můžete dělat různé věci s motorem, chvíli jet naplno, pak zase zvolnit, šetřit palivo a následně na to zase šlápnout. Z vnějšku to vypadá určitě napínavě, protože to poskytuje příležitosti k předjíždění, ale dnes to nestačilo. Neměl jsem dostatečnou rychlost k tomu, abych se posunul výš.“

Jenson Button úvodní závod sezony 2014 dokončil na čtvrtém místě. Po zmiňovaném vyloučení Ricciarda se zkušený britský závodník posunul na třetí příčku. 

„Kevin dnes předvedl skvělou jízdu. Hodně mě bavilo ho a Daniela na konci závodu prohánět, ale měl jsem o několik kol starší pneumatiky, takže to nebylo zcela snadné. Přesto to byl dobrý závod. Když jsem byl v provozu, nebylo vyvážení vozu úplně dokonalé. Za monoposty soupeřů bylo auto nedotáčivé. Na čerstvém vzduchu už ale jelo tak, jak mělo.

Z nějakého důvodu to vypadá, že je dnes předjíždění obtížnější než dříve, a tak jsme si museli pomoci zastávkami v boxech. V průběhu druhého pitstopu jsme poškodili nos – v kokpitu bylo rázem o něco chladněji!

Kluci ale odvedli dobrou práci a dostali mě ve správnou dobu na správné místo. Když vyjel safety car, zajel jsem v poslední sekundě do boxové uličky. To mi získalo několik pozic. I druhá zastávka mi pomohla. Načasování vyšlo báječně.

Myslím si, že jako tým můžeme být hrdí na práci, jakou jsme dnes odvedli. Nedá se říct, že bychom čekali, že na konci víkendu budeme v čele Poháru konstruktérů. Zdá se, že rychlost vozu nechybí – když je kolem něj čistý vzduch, dokáže bojovat s jakýmkoliv týmem, vyjma jednoho.

Už se moc těším, až se v Malajsii zase dostanu za volant. Byl to pro mě den plný emocí, ale byl jsem moc rád, že kolem mě byla moje sestra, snoubenka a spousta přátel. Rozhodně mi to pomohlo,“ řekl Jenson Button, pro něhož to byla první velká cena, na kterou ho nemohl přijet podpořit otec John.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sezona 2014 zahájena - Velkou cenu Austrálie ovládl Nico Rosberg

Sezona 2014 zahájena - Velkou cenu Austrálie ovládl Nico Rosberg

Další článek: Jezdci Scuderie si dělali zálusk na vyšší příčky