Stroll se omluvil za své chování z Kataru. Od FIA dostal varování | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Stroll se omluvil za své chování z Kataru. Od FIA dostal varování

FIA v pátek uzavřela prověřování Lance Strolla kvůli jeho chování po kvalifikaci.

Po kvalifikaci byl Lance Stroll hodně naštvaný. Zahodil volant a odstrčil jednoho ze svých spolupracovníků, který ho posílal na váhu. Konkrétně jim byl Henry Howe, který pracuje jako Strollův výkonnostní trenér a osteopat. 

V úterý FIA potvrdila, že vede se Stollem diskusi o incidentech z Kataru, ale konkrétní nebyla.

Mluvčí FIA pak v pátek odpoledne vydal aktualizované stanovisko, podle kterého dostal Lance Stroll varování.

„Můžeme potvrdit, že pracovník FIA pro dodržování pravidel obdržel omluvu od Lance Strolla ohledně jeho jednání během Velké ceny Kataru formule 1 2023,“ stojí v prohlášení FIA.

„(...) vzal tuto omluvu na vědomí a vydal písemné varování, v němž Lanceovi připomenul jeho povinnosti jako závodníka vázaného Etickým kodexem FIA a dalšími pravidly etiky a chování FIA stanovenými ve sportovních předpisech.“

„FIA zachovává nulovou toleranci vůči nevhodnému chování a odsuzuje jakékoli jednání, které může vést k fyzickému obtěžování.“

Strollovo jednání by mělo spadat pod článek 12.2.1.c Mezinárodního sportovního řádu FIA, který uvádí, že soutěžící bude považován za viníka přestupku, pokud bude shledán vinným z „jakéhokoli podvodného jednání nebo jakéhokoli jednání poškozujícího zájmy jakékoli soutěže nebo zájmy motorsportu obecně“.

Článek byl využit v roce 2018 v kauze Maxe Verstappena, který podobně napadl Estebana Ocona poté, co oba kolidovali v závodě. 

Verstappenovi bylo později nařízeno absolvovat dva dny veřejných prací, které zahrnovaly návštěvu závodu Formule E v Marrákeši 2019, aby se dozvěděl, jak sportovní komisaři postupují při posuzování chování jezdců.

Doporučujeme

Články odjinud