Stroll a Latifi budou závodit pod americkou licencí

Lance Stroll a Nicholas Latifi budou ve formuli 1 závodit pod americkou licencí. Jedná se však čistě o administrativní záležitost.
Foto: Getty Images / Dan Istitene
Stroll a Latifi budou závodit pod americkou licencí  | Foto: Getty Images / Dan Istitene

Dva kanadští jezdci formule 1 – Lance Stroll a Nicholas Latifi, budou letos závodit na základě licencí vydaných v USA.

ASN Canada (Autorité Sportive Nationale du Canada), což je orgán organizující motorsport v Kanadě, se vloni v prosinci dobrovolně rozhodl rezignovat na pozici národní sportovní autority v Kanadě. 

Bývalý prezident Paul Cooke a viceprezident Roger Peart, kterým je přes 80 let, se rozhodli, že ASN již nemohou věnovat potřebné úsilí. 

Stroll a Latifi tak nemohou získat potřebnou licenci ve své rodné zemi. Podle webu RaceFans ji dostanou v sousedních USA.

Mezinárodní sportovní řád podobný postup umožňuje. Národní sportovní autority mohou vydávat licence také cizincům. 

Jedná se pouze o administrativní záležitost. Co se stane, pokud by například Lance Stroll vyhrál závod? Na stupních vítězů zazní samozřejmě kanadská a ne americká hymna. Rozhodující totiž není licence ale pas jezdce. 

Situace je pouze dočasná a FIA ji zřejmě vyřeší na jaře – ještě před Grand Prix Kanady. Stroll a Latifi by si však už nestihli u nové kanadské sportovní autority potřebnou licenci vyřídit. 

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Největšími soupeři Hamiltona budou Leclerc a Verstappen, myslí si Prost

14:06 | Po francouzských bagetách ve druhé zatáčce se dnes v Le Castellet servírují také traťové limity. V posledním tréninku bylo smazáno 10 časů.
11:11 | Týmy nejsou vůbec spokojené s bagetovými obrubníky ve druhé zatáčce. Pokud přes ně jezdec přejde, hrozí poškození vozu, což se stalo Bottasovi a Verstappenovi. Masi je však neoblomný a obrubníky zůstávají.
9:58 | McLaren v noci na dnešek porušil večerku. Týmy to mohou udělat dvakrát za sezónu. V tomto případě šlo o první porušení v této sezóně.
18. června | F3: Pole position získal Frederik Vesti. Staněk 17.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00