Středu pole tentokrát udával tempo Hülkenberg, Bottas penalizován

Sobotní kvalifikaci na Sepangu kralovala v rámci týmů ze středu pole Force Indie, která zásluhou Nika Hülkenberga obsadila sedmé místo na startu zítřejšího klání. Dařilo se také stáji Toro Rosso, zatímco Williams na mokru propadl.

Force India

Německý pilot ve službách Force Indie opět předvedl jeden ze svých standardních výkonů a v promáčeném souboji s časem si dojel pro vynikající sedmou příčku, čímž významně tak znásobil své šance na zisk nějakého pěkného výsledku v nedělním závodě.

„S těmi povětrnostními podmínkami to dnes bylo celkem náročné. Hodně pršelo, byla tam stojící voda a sprej. Viditelnost byla problém a bylo těžké vidět brzdné body. Je zrádné jezdit v těchto podmínkách s těmito motory s velkým točivým momentem, v pomalých zatáčkách musíte být na plynu opravdu jemní, ale tu výzvu jsem si užil. Jsme sedmí a podruhé za sebou jsme na startovním roštu v nejlepší desítce, což je výsledek, se kterým můžeme být spokojeni. Myslím si, že po celý víkend ukazujeme, že máme rychlost na to být v nejlepší desítce, ať už je mokro, či sucho. Doufám, že zítra získáme spoustu užitečných bodů,“ řekl Hülkenberg.

Podobně viděl povětrnostní podmínky na trati také Hülkenbergův týmový kolega Sergio Pérez. Na rozdíl od Němce však mexický pilot se svým výsledkem již spokojen být nemohl.

„Podmínky tam venku byly velmi obtížné a měnily se s každým kolem, zejména v Q2. Na přechodných pneumatikách jsem se cítil lépe, a když jsem přezul na mokré, měl jsem problémy v nich udržet teplotu, což snížilo šanci na zajetí dobrého kola. Zítra se musíme pokusit posunout se z té čtrnácté pozice vpřed, ale uvidíme, co udělá počasí. Také musím vyřešit problém s blokováním zadních kol, což se mi stává při brzdění na mokru. Stále jsem přesvědčený, že můžeme mít dobrý závod, a budu bojovat o to, abych získal tolik bodů, kolik jen bude možné.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Toro Rosso

U týmu z Faenzy zavládla po skončení dnešní kvalifikace víceméně dobrá nálada. Jeden z jejich jezdců se dostal až do závěrečných bojů o pole position, ten druhý skončil těsně za hranicí postupu.

„Jsem velmi spokojen s tím, že jsem devátý a že se mi v druhém závodě v řadě podařilo postoupit do nejlepší desítky,“ pochvaloval si Jean-Eric Vergne. „Ale byla to obtížná kvalifikace, vůz se neřídil snadno. Nikdy jsme nebyli opravdu rychlí, ale v Q2 se mi podařilo zajet opravdu velmi dobré kolo, které mě dostalo do Q3. Teď se musíme podívat na všechna ta data, abychom pochopili, proč jsme byli na mokru tak pomalí. Opravdu jsem přesvědčený, že tým i já můžeme zítra odvést dobrou práci, a doufám, že skončíme na bodech stejně jako v Melbourne. Vůz na to rozhodně máme,“ zdůraznil Francouz.

Relativně dobrý výsledek si na své konto připsal také druhý pilot Toro Rossa Daniil Kvjat. Ruský mladík odstartuje do zítřejšího závodu z jedenáctého místa, a to navzdory tomu, že si v druhé části kvalifikace prožil pořádně horkou chvilku při kontaktu s Fernandem Alonsem.

„Byla to škoda být těsně před koncem Q2 vyřazen svým týmovým kolegou, ale Jev byl dnes rychlejší než já a já byl v posledních kolech příliš konzervativní. Co se týče toho incidentu s Alonsem, viditelnost byla pro všechny velmi malá a já si myslím, že mě neviděl, a nakonec do mě i najel. Myslím si, že bylo celkem normální, že mě neviděl, protože tam bylo příliš spreje. Uvidíme, co se stane zítra, jelikož to opravdu záleží na podmínkách. Q3 dnes byla možná, ale stejně tak i jedenáctá pozice je dobrým výchozím místem,“ podotkl Kvjat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sauber

Ačkoliv se Esteban Gutiérrez do závěrečné desetiminutovky neprobojoval, průběh sobotního souboje s časem zhodnotil pozitivně.

„Byla to dobrá kvalifikace. Ráno jsme byli opravdu zaneprázdněni, když jsme se pokoušeli dát všechno dohromady. Všichni ale odvedli dobrou práci, podařilo se nám překonat nějaké malé problémy a náš vůz pak již byl spolehlivý. Opravdu bych chtěl poděkovat svému týmu a také Ferrari, jelikož všichni pracují tvrdě na tom, aby pohonnou jednotku ještě vylepšili. Podmínky na trati byly celkem těžké. Každopádně se nám ale během kvalifikace podařilo vůz vylepšit, pokoušeli jsme se přizpůsobit aerodynamické vyvážení a také tlaky pneumatik. Byl to dobrý den. Vzhledem k naší celkové výkonnosti je dvanáctá pozice skvělým výchozím bodem. Zítra uděláme maximum,“ slíbil Gutiérrez.

To Adriana Sutila nachytaly vrtochy malajsijského počasí a také smůla v podobě vyvěšení červené vlajky jen pár desítek vteřin před koncem úvodní části kvalifikace. Tyto dva faktory podle jeho sehrály hlavní roli v tom, že dnes obsadil až nelichotivé osmnácté místo. Díky Bottasově penalizaci však odstartuje jako sedmnáctý.

„Naší strategií bylo vyjet na dráhu o něco později, jelikož právě tehdy je trať obvykle v té nejlepší kondici. Každopádně, poté se opět rozpršelo. Bývali bychom se zlepšili, ale kvůli červené vlajce nám už nezbýval žádný čas. Vůz se v těchto podmínkách řídil velmi obtížně, jelikož pneumatiky nikdy neměly dostatek přilnavosti. Je před námi spousta práce. V tuhle chvíli je obtížné zajet dobré kolo. Krok po kroku se musíme zlepšovat a být trpěliví,“ nechal se slyšet Němec.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Williams

Stáj z Grove dnes zůstala poněkud za očekáváním. Oproti závodnímu víkendu v Austrálii před čtrnácti dny šla křivka její výkonnosti dolů. Podle Felipeho Massy, jenž skončil třináctý, za to může nepřízeň počasí:

„Na suchu normálně bojujeme o nejlepších šest příček a vůz se chová dobře, ale když je mokro, tak vůz postrádá přilnavost, chová se nestabilně a hodně klouže, což je něco, co musíme vyřešit. Je to škoda, protože tenhle kvalifikační výsledek ve skutečnosti nereflektuje to, kde bychom měli být. Dobré je, že to vypadá, že si jsou vozy velmi blízko, co se týče časů na kolo, takže to nám zítra pomůže při předjíždění. Doufám, že budou panovat odlišné povětrnostní podmínky, jelikož na suchu se vůz chová naprosto odlišně.“    

Jméno Valtteriho Bottase svítilo ve výsledkových listinách sobotního souboje s časem ještě o dvě místa níže. To však jen do chvíle, než od ředitelství závodu přišla zpráva o tom, že byl penalizován odsunem o další tři pozice za překážení Danielu Ricciardovi ve druhé části kvalifikace. Fin tak do zítřejší Velké ceny Malajsie odstartuje jako osmnáctý.

„Dnes to pro nás byla obtížná kvalifikace a velice to připomínalo naši kvalifikaci v Melbourne. Čím více bylo vody na trati, tím více jsem zápasil s přilnavostí zadní části vozu. Zkusili jsme to jak na přechodných, tak na mokrých pneumatikách, ale prostě jsme neměli dostatek přilnavosti, kterou jsme od pneumatik potřebovali. Mokré podmínky zvýraznily, jaké jsou naše slabosti, takže máme jasný obrázek toho, kde musíme vůz vylepšit. Stále si myslím, že máme šanci bojovat o body, když budeme mít suchý závod,“ dodal Bottas.   

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další článek: Vettel se na mokru přiblížil Hamiltonovi na 0,055 sekundy