Střed pole v kvalifikaci: Hurá do nejlepší desítky

Týmům ve středu pole dnes v Malajsii zpříjemnila život strategická minela Ferrari a McLarenu. Tradiční favorité vypadli hned v úvodní části kvalifikace a v první desítce tak uvolnili spoustu místa.

Force India
Adrian Sutil bude zítra stát na roštu v Sepangu čtvrtý. Za celou svou kariéru startoval z lepší pozice jen dvakrát, vloni v Brazílii a Itálii. „Byli jsme ve správný čas na správných pneumatikách. Tým odvedl skvělou práci,“ poznamenal Sutil. Jeho kolega Tonio Liuzzi uzavřel svým časem první desítku. „V posledním kole jsem měl problémy s brzdami a přišel o čas. Můžeme být spokojení alespoň s tím, že jsme postoupili do finálové části. To byl náš cíl,“ řekl Liuzzi. Vidžaj Malaja se nad výkonem svého týmu v náročných deštivých podmínkách přímo rozplýval. „Byla to brilantní týmová práce. Použili jsme správně data, předpověď počasí i zpětnou vazbu od jezdců. Prostě všechno to krásně vyšlo.“

Williams
Podobně velký úspěch jako Force India si připsal i Williams. Nico Hülkenberg ve své teprve třetí kvalifikaci dosáhl na páté místo. Předtím byl nejlépe třináctý. „To kolo nebylo bezchybné, mohl jsem být ještě o trochu lepší, ale i tak jsem spokojený. Ukázalo se, že v dešti máme dobré auto a já na mokru taky řídím rád, takže už se těším na závod,“ řekl Hülkenberg. Rubens Barrichello obsadí na roštu sedmou příčku. „Pozitivní je, že tým je spokojený. Nemyslím si ale, že bychom byli pátý a sedmý i za sucha,“ poznamenal Barrichello.

Renault
Robert Kubica skončil šestý. Přes první dvě části prošel hladce. „V poslední části jsme mysleli, že se déšť ještě zesílí, a tak jsem se do toho opřel hned v prvním kole. Jenže jsem si zničil pneumatiky a pak už bylo těžké zrychlit, přestože trať začala osychat,“ popsal Kubica. Vitalij Petrov bude zítra na roštu jedenáctý.

Sauber
Kamuj Kobajaši se do finálové části dostal dnes vůbec poprvé. Skončil devátý. „Vloni v Brazílii jsem byl blízko. Taky tam pršelo a já uklouzl při posledním pokusu v druhém kole. Poučil jsem se z toho,“ řekl Kobajaši. Původně měl jet s novým předním křídlem. Po posledním tréninku se ale tým rozhodl novinku z auta stáhnout. Pedro de la Rosa se do nejlepší desítky nedostal. Zůstal dvanáctý. „Podařilo by se to, kdybych mohl odjet alespoň jedno čisté kolo, jenže já jsem musel i v tom nejrychlejším předjíždět dvě auta,“ postěžoval si.

Toro Rosso
V sesterské stáji Red Bullu se dnes radostí moc neskákalo. Sébastien Buemi dojel na třináctém místě, Jaime Alguersuari na čtrnáctém. „Jsem naštvaný, že jsem z druhé části nedostal maximum. Začal jsem na mokrých pneumatikách, protože si to situace vyžadovala. Jenže jsem na nich zůstal moc dlouho a když jsem si zajel pro přechodné, bylo pozdě, protože se zase rozpršelo,“ vyprávěl Buemi. Alguersuari byl spokojený o něco více. „Když se podíváte, co se dneska stalo některým rychlejším klukům, ještě jsem dopadl celkem dobře. Možná kdybych v druhé části přezul na přechodné dřív, měl jsem šanci dostat se až do finále,“ poznamenal Alguersuari.

 

Další článek: Lotus a Virgin poprvé postoupily do druhé části kvalifikace

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00