Střed pole: Petrov překonal Kubicu, podruhé v sezoně

Zázračné dítě z minulé soboty, Nico Hülkenberg, zažil v dnešní kvalifikaci propad o 15 míst. Zatímco posledně startoval v Sao Paulu na pole position, dnes se nedostal ani do finále.
Střed pole: Petrov překonal Kubicu, podruhé v sezoně

V úvodní části kvalifikace skončil Hülkenberg spolu s Rubensem Barrichellem v první desítce, v druhé ale přezul pneumatiky a to ho rozhodilo. „Auto se najednou chovalo nepředvídatelně, ztratil jsem vyvážení i přilnavost, jenom jsem se klouzal,“ popsal německý nováček.

U staršího kolegy ale bylo všechno v pořádku. Barrichello se kvalifikoval sedmý. „Je to skvělé, zvlášť když si vezmete, jak to s námi vypadalo včera (15. čas v odpoledním tréninku – pozn. red.). Trochu jsme s tím v pátek zápasili, ale zlepšili jsme auto v každém ohledu. Sedmé místo je lepší, než jsem čekal,“ řekl Barrichello.

Renault

U Renaultu dnes desátý Vitalij Petrov teprve podruhé v sezoně předstihl v kvalifikaci týmového kolegu Roberta Kubicu. Posledně se mu to podařilo v Maďarsku. Podobně jako tam se i v Abú Zabí cítí Petrov dobře. „Zlepšujeme se s každým kolem, zvlášť brzdy, které jsou tu velice důležité. Celý víkend jsem se držel v první desítce, tak jsem rád, že jsem to potvrdil i v kvalifikaci,“ pochvaloval si Petrov.  

Opačné pocity zatím na Blízkém východě zažívá Kubica. Poprvé v sezoně bude startovat mimo top ten, jedenáctý. „Zápasím s autem už od včerejška. Záď mi strašně ujíždí a je těžké zajet dobré kolo. Zkusil jsem všechno. Je to zklamání,“ lamentoval Polák.

Moc radosti nejevilo ani vedení týmu. „S desátou a jedenáctou pozicí na roštu nemůžeme být spokojeni. Chtěli jsme víc. Robert dělal, co mohl, ale trpěl přetáčivostí a nízkou přilnavostí. Co se týče Vitalije, je pěkné vidět ho opět ve finálové části, ale v posledním kole udělal chybu a mohl být ještě rychlejší,“ zhodnotil šéf týmu Eric Boullier.

Sauber

Japonec Kamuj Kobajaši si z dvanáctého místa stěžoval na brzdy. „Pro třetí trénink jsme vyměnili některé součástky v brzdách, což je běžná úprava. Od té doby jsem měl ale problémy, rovnováha při brzdění mezi přední a zadní částí nebyla dobrá,“ popsal. Jeho týmový kolega Nick Heidfeld zajel čtrnáctý čas. Celou dobu se snažil vymáčknout z pneumatik maximum, což se mu podle jeho vlastních slov úplně nedařilo.

Force India

Adrian Sutil a Tonio Liuzzi získali v kvalifikaci pro indický tým jen třinácté a šestnácté místo, vedení stáje to ale přesto potěšilo. V meziročním srovnání je to prý pokrok. „Minulý rok jsme tu měli problém postoupit z první části a dneska nám chyběly jen tři desetiny na finále. Na tom je vidět, jak moc jsme se za poslední rok zlepšili,“ řekl šéf týmu Vidžaj Malaja. Jezdci si pochvalovali dobré vyvážení auta i výdrž měkkých pneumatik.

Toro Rosso

Nejslabší výkon ze středu pole dnes předvedli jezdci Toro Rosso. Osmnáctý Sébastien Buemi odpadl už v úvodní části s nováčky. Jaime Alguersuari je sedmnáctý. „Zkusili jsme menší přítlak, abychom byli rychlejší na rovinkách, ale pak ve třetím sektoru to dělalo potíže, byl jsem hodně přetáčivý,“ popsal Alguersuari. Buemi přišel o postup do druhé části, když se v posledním kole otřel o zeď v 19. zatáčce.

Další článek: Nováčci: Nejlépe v kvalifikaci dopadly lotusy v čele s Trullim

9:35 | Ferrari a celá F1 si dnes připomínají smrt Gillese Villeneuva, který před 39 lety boural v kvalifikaci v Zolderu.
14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
7. května | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink Verstappen (1:17.835)
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00