Střed pole: Gutiérreze poškodil tým, vyslal ho na trať ve špatnou dobu

Do třetí části kvalifikace se dokázali probojovat Nico Hülkenberg a Daniel Ricciardo. Ostatní piloti ze středu pole se v Q1 a Q2 trápili s nadměrným provozem na trati a tím ztratili cenné desetiny.
Střed pole: Gutiérreze poškodil tým, vyslal ho na trať ve špatnou dobu

Toro Rosso

Daniel Ricciardo odstartuje do Velké ceny Abú Zabí 2013 z desátého místa. Svým výkonem se tak zařadil spolu s Nicem Hülkenbergem mezi jediné dva piloty, kteří se dokázali probojovat až do třetí části kvalifikace. "Myslím, že dostat se do Q3 bylo už samo o sobě velkým úspěchem," radoval se Australan. "Rozhodli jsme se pak udělat malou úpravu tlaku v předních pneumatikách, což se nakonec neukázalo jako dobré rozhodnutí. Musel jsem potom tvrději pracovat, abych pneumatiky zahřál. Kolo samo o sobě nebylo tak špatné, ale ten čas tam prostě nebyl."

Jean-Eric Vergne v kvalifikaci nestačil svým časem na lepší než na čtrnácté místo. Pilot si však myslí, že měl na víc. "Všechno šlo dobře v Q1 a Q2, dokázal jsem vylepšit svůj čas, a to dokonce na starších pneumatikách. Při svém posledním pokusu jsem si jel pro opravdu dobrý čas, ale při nájezdu do zatáčky číslo osm se mi zablokovala kola. Tím jsem přišel o jakoukoliv výhodu, jakou jsem do té doby měl," povzdechl si Vergne.

Sauber

Nico Hülkenberg si v dnešní kvalifikaci na své konto připsal další vítězství mezi jezdci ze středu pole. Do nedělního závodu odstartuje ze šestého místa. "Bylo to perfektní kolo a mně se podařilo z auta dostat maximum. Předjíždění na této trati nebude jednoduché. Jsou tu dvě DRS zóny a v minulosti tu bylo pár předjížděcích manévrů. Myslím ale, že máme dobrou maximální rychlost," řekl Němec.

Esteban Gutiérrez dnes zůstal stát jen těsně před branami druhé části kvalifikace, což pro něj znamená sedmnácté místo na startovním roštu do Velké ceny Abú Zabí 2013. Pilot svého umístění lituje a domnívá se, že měl rozhodně na víc. Při první jízdě ale nedokázal zajet dobrý čas, protože se dostal na trať ve chvíli, kdy byla hodně plná, druhou jízdu mu tým načasoval tak špatně, že měřené kolo zajet vůbec nestihl. 

Williams

Pastor Maldonado odstartuje do Velké ceny Abú Zabí 2013 z patnáctého místa. "Měl jsem silnou Q1, ale v Q2 jsme trošku zápasili se zácpou na trati. Nebyl jsem schopen zajet čisté kolo," postěžoval si Venezuelan. "Pro tento víkend jsme udělali pár vylepšení a auto vypadá konzistentně, což nám snad pomůže v zítřejším závodě. Celkově cítím, že jsme udělali pozitivní krok vpřed."

Maldonadovi bude zítra krýt záda jeho týmový kolega Valtteri Bottas, který do závodu odstartuje šestnáctý. "Předpokládal jsem, že budeme bojovat o místa ve třetí části kvalifikace, takže jsem trošku zklamaný. Jakmile se na trati začaly vylepšovat podmínky, časy ostatních vozů se zmenšovaly, ale my jsme nebyli schopni z té přilnavosti navíc tolik vytěžit. Při poslední jízdě jsem byl navíc zdržen zácpou na trati, což mě taky stálo pár desetin."

Force India

Paul di Resta si v kvalifikaci na Velkou cenu Abú Zabí 2013 dokázal vybojovat dvanácté místo a odstartuje tak do nedělního závodu hned za mistrem světa z let 2005 a 2006 Fernandem Alonsem. "S dvanáctým místem jsem naprosto spokojen, protože nás dostává do slušné pozice pro zítřek. Auto během víkendu pracovalo dobře a já se v něm cítím příjemně," říká di Resta, který si od závodu slibuje zisk alespoň několika bodů.

Zatímco Brit si vůz chválí, jeho týmový kolega Adrian Sutil z něj nadšený není. "Tento víkend se v autě necítím zrovna moc pohodlně," naříká pilot, který do GP Abú Zabí odstartuje z osmnáctého místa. "Už tréninky pro mě nebyly jednoduché, jednoduše jsem nemohl najít vyvážení, které by fungovalo. Začalo to už včera ve druhém tréninku, kdy jsme měli problém s brzdami. Od té doby jsme se trápili. Před kvalifikací jsme udělali nějaké změny, které sice byly zlepšením, ale nestačily na to, abychom se dostali do Q2."

Další článek: Räikkönen je rád, že se závod pojede večer

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00