Střed pole: Force Indii se na domácí půdě zatím moc nedaří

Tým Vidžaje Mallyi se před indickými fanoušky nepředvedl zrovna v tom nejlepším světle. Na rozdíl od Sergia Péreze a Pastora Maldonada se ani jeden z jezdců domácí stáje do nejlepší desítky nedostal.
Střed pole: Force Indii se na domácí půdě zatím moc nedaří

Sauber

Sauber zaznamenal po dnešní kvalifikaci mezi svými jezdci poněkud velké výkonnostní rozdíly. Zatímco Sergio Pérez se probojoval až do závěrečné desetiminutovky, ve které si vyjel konečné osmé místo, Kamuj Kobajaši doplatil na technické problémy a skončil sedmnáctý. "Dnešní výsledek je krásným překvapením. Museli jsme tvrdě pracovat na tom, abychom se sem dostali. Já osobně jsem s osmým místem velmi spokojený. Kluci předvedli obrovské úsilí, aby po pátku, kdy jsme měli velké problémy, vůz vylepšili. Myslím si, že v Q2 jsem dokázal zajet perfektní kolo. To v Q3 nebylo už tak dobré, ale stále bylo OK. Pro zítřejší závod jsem velmi motivovaný a chtěl bych získat tolik bodů, kolik jen bude možné," nechal se slyšet Pérez. "Je škoda, že jsem v kvalifikaci skončil sedmnáctý. Výkonnost vozu je teď lepší, než byla předtím, ale na konci Q2 šlo všechno špatně. Rozhodl jsem se vyjet s palivem, které stačilo pouze na jedno kolo, a pak jsme udělali chybu v nastavení vozu, která způsobila, že rozložení brzdných sil bylo úplně špatné. Pak už jsem další šanci neměl, protože jsem měl málo paliva," litoval Kobajaši. Japoncovy technické potíže blíže specifikoval hlavní inženýr stáje Giampaolo Dall´Ara: "Co se týče Kamuje, měli jsme poněkud unikátní problém. Kvůli chvilkovému výpadku telemetrie najel do první zatáčky se špatně nastaveným KERSem, což vedlo ke špatnému nastavení brzdového vyvážení, a proto musel zrušit jeho poslední pokus v Q2."

Williams

Také Williamsu se podařilo dostat jeden z jeho vozů do závěrečné části kvalifikace, a sice ten, který patří Pastoru Maldonadovi. Venezuelan se postaví na start GP Indie jako devátý. Novinářům ale sdělil, že dnešní výsledek mohl být ještě o něco lepší. "V poslední zatáčce mého posledního kola jsem udělal malou chybu, která mě stála docela dost času, takže si myslím, že deváté místo nereflektuje naši skutečnou dnešní výkonnost. Včera jsme nebyli tak rychlí, jak jsme potřebovali být, takže jsme tvrdě pracovali, abychom porozuměli, proč tomu tak bylo, a dnes se vůz choval daleko lépe. Naše závodní rychlost se zdá být celkem konkurenceschopná, takže ohledně mých zítřejších šancí jsem optimista," řekl Maldonado. Ani druhý jezdec týmu z Grove se nevyvaroval chyb. V případě Bruna Senny to však znamenalo konec dnešních jízd již v Q2 a třináctou příčku. "V mém kole jsem se dopustil chyby, což je znepokojující, protože kdyby se to nestalo, tak jsem mohl být v nejlepší desítce. V dnešním ranním tréninku a v Q1 jsme ukázali dobrou rychlost, v posledních pár závodech jsme ukázali také jasné zlepšení, takže věci jdou správným směrem. V našich dlouhých jízdách jsme byli silní, takže se snad zítra dokážu posunout o několik míst vpřed a dostat se na body."

Force India

V garáži domácí stáje převládalo po skončení sobotní kvalifikace spíše zklamání, neboť ani jeden z  jejích jezdců do závěrečných bojů o pole position nezasáhl. "Naším cílem pro kvalifikaci bylo dostat se do Q3, takže jsme trochu zklamáni, že se nám to nepodařilo," posteskl si Nico Hülkenberg, jenž zítra odstartuje z dvanácté příčky. "Moje kolo v Q2 bylo vlastně celkem dobré, nedopustil jsem se žádné chyby, takže tohle bylo dnes pro nás maximem. Před závodem ale zůstávám sebevědomý, protože jsme dnes viděli, že časy jsou velmi těsné a od nejlepší desítky nejsme příliš daleko." Paula di Restu přibrzdilo mimo jiné špatné nastavení vozu. Jeho úsilí na lepší než šestnácté místo zkrátka nestačilo. "Je to pro nás velký víkend, ale výkon, který jsme dnes předvedli, není takový, jaký bychom chtěli. Vyvážení vozu nebylo ideální a já jsem v Q2 nezajel zrovna to nejlepší kolo - bylo tam několik malých chyb. Před zítřejším závodem je tak před námi spousta práce, musíme se přes noc podívat na věci, ve kterých se můžeme zlepšit," dodal Skot.

Toro Rosso

Mechanici italského týmu stihli na voze Daniela Ricciarda provést po ranním tréninku několik změn, které se mladému Australanovi posléze vyplatily v kvalifikaci. Na startovním roštu Velké ceny Indie tak zaujme patnáctou příčku. "Pro mě to byla celkem dobrá kvalifikace a se svými koly jsem byl celkem spokojený, i když moje poslední kolo v Q2 nebylo úplně souvislé. Doufal jsem, že se dostanu o něco blíže Q3, ale při pohledu na náš výkon v ranním tréninku musím říct, že jsme v kvalifikaci udělali malý krůček vpřed," podotkl Ricciardo. Druhému jezdci stáje z Faenzy už ale dnešní souboj s časem tak dobře nevyšel. Jean-Eric Vergne uvízl již v první části kvalifikace společně s piloty mladších týmů a na startu mu bude patřit až osmnácté místo. Naděje na body se však mladý Francouz nevzdává, neboť v minulosti už na ně dosáhl i z nižších výchozích pozic. "Včera jsme Daniel a já zkoušeli na našich vozech odlišná nastavení a to mé nebylo příliš dobré, takže jsme přes noc udělali nějaké změny, což znamenalo, že dnes ráno jsme začínali úplně od začátku. Ukázalo se, že najít správné vyvážení je celkem komplikované, takže to pro mě bylo obtížné," hledal příčiny svého nezdaru Vergne. "Jsem zklamaný, že jsem minul Q2 jen o zlomek sekundy," doplnil.

Diskuze (9) Další článek: Novější týmy se shodují: V Q1 nás bylo na trati moc najednou
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00