Střed pole: Do desítky se dostali Heidfeld, Petrov, Buemi a Kobajaši

Střed pole: Do desítky se dostali Heidfeld, Petrov, Buemi a Kobajaši

Renault už tradičně balancuje mezi nejlepšími týmy a druhou polovinou první desítky, kde se umístil v Turecku. Bodovali také Buemi a Kobajaši, který startoval z posledního místa, s prázdnou odjíždějí Force India a Williams.

Renault
Oba piloti týmu Lotus Renault GP vsadili ve Velké ceně Turecka na čtyři zastávky v boxech. Nick Heidfeld dojel sedmý, ale věří, že mohl skončit i lépe. "Uvázl jsem v provozu, předjíždění bylo těžké a Vitalij měl se mnou kontakt. Má rychlost byla ale dobrá, zejména na konci závodu s lehkým vozem a měkčími pneumatikami. Myslím, že strategie byla správná," pochvaloval si Němec. Vitalij Petrov měl v úvodu kolizi s Michaelem Schumacherem a dojel osmý. "Trefil mé auto a já po první zastávce uvázl za pomalejšími jezdci. Kdyby se to nestalo, můj závod mohl být lepší," věří Rus, který v závěru předjel Sébastiena Buemiho. Šéf týmu Eric Boullier chválil správné načasování zastávek. Podle něj ale musí tým lépe zapracovat v pátečních jízdách, aby pochopil opotřebení pneumatik. Technický ředitel James Allison není spokojen s vysokou ztrátou na pódium. Zpět by tým měla posunout vylepšení plánovaná pro následující závody.

Toro Rosso
Přestože v cíli devátý Sébastien Buemi ztratil v závěrečných dvou kolech na okruhu Istanbul Park dvě pozice, cítí, že dnes nemohl být lepší. "Kvůli velkým vibracím pneumatik jsem téměř neudržel volant. Nebylo to ale způsobeno opotřebením, musíme analyzovat, co se přesně stalo. Předtím jsem nic takového necítil," vysvětloval. Jinak byl Švýcar spokojen s tím, jak si dnes zapředjížděl. "Rozhodli jsme se jet jen na tři zastávky, přestože bylo jasné, že zastávka tu nezabere příliš mnoho času." Jaime Alguersuari dojel šestnáctý. Zejména v posledním stintu měl problémy s opotřebením zadních pneumatik, což vedlo k přetáčivosti jeho vozu. "Proto jsem musel před koncem zajet na čtvrtou zastávku. Nerozumím, jak to, že můj týmový kolega měl opotřebení mnohem menší. Musíme se podívat na data a zjistit, proč tomu tak bylo," vysvětloval Španěl. V týmu věří, že chystaná vylepšení umožní oběma pilotům dál bojovat o body.

Sauber
Kamuj Kobajaši si navzdory startu z posledního místa dojel díky řadě předjížděcích manévrů pro bod za desáté místo. "Byla to zábava, závod jsem si užíval. Předjíždění je tu mnohem snadnější než loni v Maďarsku. Před závodem jsem slíbil Peterovi (Sauberovi), že dnes budu bodovat," vysvětloval Japonec, který navíc ztratil kvůli defektu po kontaktu s Buemim. Jinak se cítil dokonce na sedmé nebo osmé místo. "Auto bylo skvělé a tým měl pro mě velmi dobrou strategii. Na konci jsem musel být opatrný a šetřit pneumatiky, poslední stint byl dlouhý, ale fungovalo to dobře." Sergio Pérez litoval kolize s Pastorem Maldonadem z prvního kola, při které poškodil přední křídlo a musel do boxů. "Kromě toho bylo pro mě těžké starat se o pneumatiky, ale auto bylo dobré. Budu s týmem pracovat na zlepšení svých výkonů v kvalifikaci." Podle technického ředitele Jamese Keye chystá Sauber do Barcelony úpravy, které by měly týmu pomoci pravidelně bodovat.

Force India
Tým Vidžaje Mallaji v Turecku body nezískal. Adrian Sutil dojel třináctý. Pochvaloval si strategii tří zastávek, odolnost měkčích pneumatik i souboje, které během závodu sváděl. Jezdcům před sebou ale nestačil. "Myslím, že ze závodu jsme vytěžili maximum. Tým tvrdě pracuje, aby představil nový aerodynamický balíček, který by nás měl přiblížit vozům před námi." Paul di Resta poprvé ve formuli 1 nedojel. Na začátku si udržel pozici, pak společně s týmem operativně změnil jeho strategii na čtyři zastávky. "Když jsem vyjížděl po posledním pitstopu, tým mi hlásil, abych zastavil. Je to škoda, závěr mohl být na čerstvých pneumatikách zajímavý," věří Skot.

Williams
I přes nadějnou kvalifikaci odjíždí anglický tým z Istanbulu s prázdnou. Patnáctý Rubens Barrichello měl problémy s rychlostí na rovinkách a v různých fázích závodů také s KERS. "Těžko jsem se bránil a při útocích se mi blokovaly brzdy. Musíme udělat změny na autě, abychom zajistili, že zadní pneumatiky se dočkají konce závodu v dobrém stavu. Je na nás, abychom se zlepšili," uvedl Brazilec. Pastor Maldonado dojel sedmnáctý. "V prvních dvou stintech bylo těžké držet konzistentní tempo, byl jsem dost přetáčivý. Ke konci jsme měli mnohem lepší tempo, ale překročil jsem rychlost v boxech a dostal penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou," litoval venezuelský pilot. Podle odstupujícího technického ředitele Sama Michaela vozy nestačily hlavně ve druhém stintu. "Malé změny ve vyvážení mohou způsobit velký efekt při opotřebení pneumatik. Také jsme měli problémy s ochlazováním KERS. Naším cílem je přivést do Barcelony úpravy, které vůz posunou vzhůru," vysvětlil.

Doporučujeme

Články odjinud