Stop obchodním nadšencům

Fakt, že ART Grand Prix tým stáhnul svou přihlášku na soupisku 2011, je novinkou špatnou.

Paradoxně toto rozhodnutí týmu jen podporuje jeho kvality: po zevrubných analýzách dospěl k závěru, že nemůže svou dlouhodobou účast ve formuli 1 garantovat. S tím si nedělal hlavu ani HRT tým (či jeho předchůdce), nebo US F1, který navíc dnes už ani neexistuje.

ART Grand Prix je odchovancem nižších formulových sérií - přesně, jak by si to možná přál Luca di Montezemolo. Je několikanásobným šampionem GP2 a dlouhodobě dominuje formuli 3. Nic, čím by se mohla chlubit Hispania nebo US F1 či nový uchazeč z Ameriky, skupina Cypher.

V posledních hodinách se v médiích objevily zprávy, že výběr kandidátů na vítěze volného místa na soupisce 2011 se zúžil na tři entity: již zmíněný Americký projekt Cypher a španělský tým Epsilon Euskadi, držitel titulu šampiona Světové série Renault 2005 nebo účastník 24 hodin Le Mans a Le Mans série. Trochu překvapivé se jeví jméno Villeneuve Racing.

FIA zúžený výběr kandidátů nikdy nepotvrdila, a tak se pouze spekuluje. Podle některých zpráv spojil Villeneuve své síly s Flaviem Briatorem a Patem Symondsem, podle jiných s týmem Durango. V každém z obou případů mu to zajišťuje neúspěch: o Briatorem v kombinaci se Singapurem 2008 asi netřeba hovořit a Durango je tým, který kvůli finančním problémům nezvládl nastoupit do GP2 Asia 2009/10 a letošní série GP2. Přesto je Durango natolik ambiciózním týmem, že podal přihlášku do formule 1 počínaje rokem 2011. Se svou historii ve formuli GP2 se FIA nemusí ani obtěžovat s ověřováním finančních schopností týmu.

FIA by neměla věřit obchodním dobrodruhům typu US F1 nebo Cypher, případně šílencům Durangova charakteru nebo toho od Hispania Racing. Nikdy nebudete provozovat kvalitní restauraci, pokud nemáte vztah ke gastronomii (pochopitelně obchodní nadání nevyjímaje). V motorsportu nemůže uspět ten, který je hnán pouze obchodními zájmy. Podívejte se na McLaren, Ferrari, Williams... Ti všichni vědí, jak dělat byznys, ale současně mají srdce závodníka.

A pokud nemůže ART Grand Prix, tak raději Epsilon Euskadi, než pochybné existence typu Cypher nebo Villeneuve Racing, ať už je spojen s kýmkoli.

Další článek: McLaren čeká v Německu druhý pokus s novým difuzorem

Témata článku: