Stoffel Vandoorne si v Bahrajnu vyzkouší hypervůz Peugeot

Na mistra světa formule E a od příštího roku také testovacího a rezervního pilota Astonu Martin Stoffela Vandoorna čeká další zajímavá výzva. Den po skončení sezony vytrvalostního mistrovství světa WEC v Bahrajnu usedne do kokpitu hypervozu Peugeot 9X8.
Foto: Peugeot Sport
Stoffel Vandoorne si v Bahrajnu vyzkouší hypervůz Peugeot | Foto: Peugeot Sport

Oficiální nováčkovské testy WEC se každoročně konají druhý den po posledním závodě sezony. Ta letošní vyvrcholí osmihodinovkou v Bahrajnu 12. listopadu a testovat se bude hned následující den, tedy v neděli.

Peugeot do své sestavy pro testování mezi čtyři jezdce nominoval i Stoffela Vandoorna. Belgický bývalý pilot F1 tak poprvé od roku 2019 usedne do vozu z nejvyšší třídy pro WEC a Le Mans. Před třemi lety absolvoval domácí šestihodinovku ve Spa a legendární čtyřiadvacetihodinovku na trati La Sarthe s ruskou stájí SMP Racing ještě v tehdejší kategorii LMP 1. Tentokrát už usedne do speciálu třídy LMH.

„Už jsem měl šanci seznámit se s vytrvalostními závody a zúčastnil jsem se Le Mans ve třídách LMP 1 i LMP 2. Třída Le Mans Hypercar zaujala řadu velkých automobilek, díky čemuž nabídne velmi napínavý šampionát. A Peugeot vždy stavěl ikonické vozy pro vytrvalostní podniky. Dobře si vzpomínám na prototyp 908, ten jezdil, když jsem začínal ve formulích, a teď je tu nový vůz 9X8 s unikátním konceptem, díky kterému zase všichni mluví o Peugeotu,“ dotkl se v oficiálním vyjádření třicetiletý Belgičan faktu, že Peugeot u svého hypervozu nevyužívá zadní křídlo.

Nováčkové testy nabídnou všem celkem pět hodin prostoru na trati. Vandoorne usedne do Peugeotu #93, se kterým bude při testování jezdit i stálý pilot týmu pro WEC Dán Mikkel Jensen. Úkolem pro oba piloty budou dlouhé stinty.

Se sesterským speciálem #94 zajede instalační kola Nico Müller. Bývalý švýcarský pilot Audi v DTM bude den před testy debutovat v závodě WEC v barvách Peugeotu, u kterého vystřídá Jamese Rossitera. V neděli pak připraví vůz 9X8 pro trojici nováčků. Těmi budou dvojnásobný francouzský šampion WTCR Yann Ehrlacher, od sezony 2023 pilot Maserati ve formuli E Maximilian Günther z Německa a aktuální šampion evropské Le Mans Series ve třídě LMP 3 Dán Malthe Jakobsen.

Mladá závodnice i Correa

Speciál kategorie Le Mans Hypercar si v Bahrajnu vyzkouší i žena. Teprve jednadvacetiletá Francouzka Lilou Wadoux si během testů vyzkouší vítězný vůz z Le Mans Toyotu GR010 Hybrid. Vůz #8 bude sdílet se zkušeným Sébastienem Buemim.

Francouzská závodnice, která letos absolvuje kompletní sezonu WEC ve třídě LMP 2 u týmu Richard Mille Racing, pak v rámci LMH při testech usedne i do posledního závodícího prototypu LMP 1 v barvách stáje Alpine. Ten jí „zajede“ Matthieu Vaxiviere.

Nováčkovské testy WEC probíhají ve všech čtyřech třídách vytrvalostního MS. V LMP 2 nasadí tým Prema Orlen do testů Juana Manuela Correu. Třiadvacetiletý Američan, který se vrátil do motorsportu po účastni v tragické havárii Anthoina Huberta před třemi lety, letos druhým rokem v řadě závodil ve formuli 3.

Zajímavé jméno nalezneme v LMP 2 i u týmu Zaka Browna United Autosports. Prototyp Oreca 07 Gibson #22 si v Bahrajnu vyzkouší Nelson Piquet junior. Syn legendy F1 a sám bývalý pilot „královny motorsportu“ závodní převážně v brazilských Stock Cars, nicméně věnuje se poslední dobou i cupovým závodům. V pátek Piquet vyhrál v Portimau závod Lamborghini Super Trofeo North America.

Kompletní startovní listinu pro nováčkovské testy WEC v Bahrajnu naleznete zde.

Další článek: U Alpine nebude jednička a dvojka, říká Rossi

Témata článku: , , , , ,

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února