Stoffel Vandoorne se poprvé v kariéře zúčastní Le Mans

Belgičan Stoffel Vandoorne se letos v červnu poprvé v kariéře zúčastní 24 hodin Le Mans. Bývalý pilot McLarenu a jezdec týmu HWA ve formuli E nahrazuje u týmu SMP Racing ve třídě LMP 1 Jensona Buttona.
Stoffel Vandoorne se poprvé v kariéře zúčastní Le Mans

Vandoorne se s ruským týmem SMP Racing, který do královské třídy LMP 1 nasazuje dva prototypy BR Engineering BR1, zúčastní posledních dvou závodů „supersezóny“ FIA WEC ve Spa a v Le Mans. Slavnou čtyřiadvacetihodinovku na trati La Sarthe absolvuje belgický pilot poprvé v kariéře.

Bývalý pilot formule 1 utvoří posádku vozu #11 spolu se stálicemi ruské stáje Vitalijem Petrovem a Michajlem Aljošinem. S těmi absolvoval všechny loňské závody Jenson Button, kterého na Sebringu nahradil Brendon Hartley. Vandoorne se tak v aktuální sezóně stává již třetím pilotem, který bude ve WEC závodit po boku Petrova a Aljošina.

Button se měl do jezdecké sestavy vozu #11 vrátit pro letošní ročník 24 hodin Le Mans, britský mistr světa formule 1 z roku 2009 se však rozhodl raději trávit čas se svojí těhotnou snoubenkou.

Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

„Vážně jsem si užil závodění pro SMP Racing a byl jsem šťastný, že jsem s tímto týmem dosáhl na pódium (třetí místo v Šanghaji; pozn. red.). Nyní jsem se ale rozhodl, že musím strávit více času domu s mojí snoubenkou během jejího těhotenství, Le Mans by zabralo dva týdny,“ řekl Button pro motorsport.com

„Rozhodnutí pro mě bylo o to snazší díky tomu, že jsou Toyoty v současnosti neporazitelné,“ dodal Brit.

Uvolněné místo po Jensonu Buttonovi bylo původně nabídnuto Brendonu Hartleymu. Novozélandský bývalý pilot formule 1 a dvojnásobný mistr světa FIA WEC to ale odmítl. Podle zákulisních informací by totiž měl od příští sezóny WEC nahradit u Toyoty Fernanda Alonsa a již během letošního Le Mans by měl plnit úlohu rezervního pilota japonského továrního týmu.

Stoffel Vandoorne nemá možnost otestovat si prototyp týmu SMP Racing před začátkem dění v Le Mans, a tak Hartley souhlasil, že své místo Belgičanovi uvolní již pro šestihodinový závod ve Spa.

„Jsem velmi rád, že se mohu připojit k týmu SMP Racing a řídit prototyp BR1 #11 v mém domácím závodě na trati ve Spa a v legendárním Le Mans,“ řekl Vandoorne, kterého cituje motorsport.com.

„Vozy třídy LMP 1 vyžadují nemalé nároky a jejich výkon se blíží monopostům formule 1. Je rovněž skvělé, že budu moci pracovat po boku tolik zkušených pilotů Vitalije Petrova a Michajla Aljošina.“

Šestihodinový závod ve Spa je na programu 4. května, 24 hodin Le Mans 2019 se pojede o víkendu 15. a 16. června.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Räikkönenovi reklama na cigarety a alkohol nevadí

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.00–12.00
2. trénink 14.30–15.30
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00