Stoffel Vandoorne se poprvé v kariéře zúčastní Le Mans

Belgičan Stoffel Vandoorne se letos v červnu poprvé v kariéře zúčastní 24 hodin Le Mans. Bývalý pilot McLarenu a jezdec týmu HWA ve formuli E nahrazuje u týmu SMP Racing ve třídě LMP 1 Jensona Buttona.
Stoffel Vandoorne se poprvé v kariéře zúčastní Le Mans

Vandoorne se s ruským týmem SMP Racing, který do královské třídy LMP 1 nasazuje dva prototypy BR Engineering BR1, zúčastní posledních dvou závodů „supersezóny“ FIA WEC ve Spa a v Le Mans. Slavnou čtyřiadvacetihodinovku na trati La Sarthe absolvuje belgický pilot poprvé v kariéře.

Bývalý pilot formule 1 utvoří posádku vozu #11 spolu se stálicemi ruské stáje Vitalijem Petrovem a Michajlem Aljošinem. S těmi absolvoval všechny loňské závody Jenson Button, kterého na Sebringu nahradil Brendon Hartley. Vandoorne se tak v aktuální sezóně stává již třetím pilotem, který bude ve WEC závodit po boku Petrova a Aljošina.

Button se měl do jezdecké sestavy vozu #11 vrátit pro letošní ročník 24 hodin Le Mans, britský mistr světa formule 1 z roku 2009 se však rozhodl raději trávit čas se svojí těhotnou snoubenkou.

Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

„Vážně jsem si užil závodění pro SMP Racing a byl jsem šťastný, že jsem s tímto týmem dosáhl na pódium (třetí místo v Šanghaji; pozn. red.). Nyní jsem se ale rozhodl, že musím strávit více času domu s mojí snoubenkou během jejího těhotenství, Le Mans by zabralo dva týdny,“ řekl Button pro motorsport.com

„Rozhodnutí pro mě bylo o to snazší díky tomu, že jsou Toyoty v současnosti neporazitelné,“ dodal Brit.

Uvolněné místo po Jensonu Buttonovi bylo původně nabídnuto Brendonu Hartleymu. Novozélandský bývalý pilot formule 1 a dvojnásobný mistr světa FIA WEC to ale odmítl. Podle zákulisních informací by totiž měl od příští sezóny WEC nahradit u Toyoty Fernanda Alonsa a již během letošního Le Mans by měl plnit úlohu rezervního pilota japonského továrního týmu.

Stoffel Vandoorne nemá možnost otestovat si prototyp týmu SMP Racing před začátkem dění v Le Mans, a tak Hartley souhlasil, že své místo Belgičanovi uvolní již pro šestihodinový závod ve Spa.

„Jsem velmi rád, že se mohu připojit k týmu SMP Racing a řídit prototyp BR1 #11 v mém domácím závodě na trati ve Spa a v legendárním Le Mans,“ řekl Vandoorne, kterého cituje motorsport.com.

„Vozy třídy LMP 1 vyžadují nemalé nároky a jejich výkon se blíží monopostům formule 1. Je rovněž skvělé, že budu moci pracovat po boku tolik zkušených pilotů Vitalije Petrova a Michajla Aljošina.“

Šestihodinový závod ve Spa je na programu 4. května, 24 hodin Le Mans 2019 se pojede o víkendu 15. a 16. června.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Räikkönenovi reklama na cigarety a alkohol nevadí