Stewart: Jezdci až příliš riskují, v mé době by byl Verstappen mrtvý

Sir Jackie Stewart se domnívá, že současní jezdci formule 1 se až příliš spoléhají na bezpečnost okruhů a vozů.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Stewart: Jezdci až příliš riskují, v mé době by byl Verstappen mrtvý | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Poslední dvě velké ceny F1 ve Velké Británii a v Maďarsku poznamenaly nehody. Na Silverstonu spolu v prvním kole po ostrém souboji o vedení kolidovali Max Verstappen s Lewisem Hamiltonem, po kterém pilot Red Bullu absolvoval náraz o síle 51 G do bariéry.

Na Hungaroringu pak došlo k hromadné nehodě v první zatáčce závodu na vlhké trati.

„Lewisův incident s Verstappenem byl pro mě velmi znepokojující. Upřímně řečeno, kdyby se to stalo v mé době, nebo ještě dlouho poté, co jsem závodil, Verstappen by byl mrtvý,“ řekl Stewart pro talkSPORT Breakfast.

Videa: Fanoušci zachytili tvrdý náraz Verstappena do bariéry v zatáčce Copse

Videa: Fanoušci zachytili tvrdý náraz Verstappena do bariéry v zatáčce Copse

„Závodní tratě jsou tak bezpečné, únikové zóny jsou obrovské a bariéra, o kterou se (Verstappen) zastavil, a přesto byly ty síly tak velké. Myslím, že je to ukázka toho, co Silverstone udělal pro bezpečnost okruhu.

„Lidé jsou ale dnes svobodnější, než byli předtím, protože tresty nejsou tak vysoké. Nyní je to tak bezpečné, že jezdci podle mě riskují příliš mnoho. První kola na Silverstonu toho byla dobrým důkazem, myslím si, že oba jezdci to přeháněli. Zvlášť, když si uvědomíte, že to byl teprve začátek závodu. Musíme si to znovu uvědomit, bohužel si to někdy žádá velkou, velkou nehodu nebo dokonce život, abychom tomu skutečně porozuměli.“

Událostmi nabitý závod nabídl také minulý víkend maďarský Hungaroring, kde měl Hamilton podle Stewarta štěstí, že nakonec obsadil druhé místo.

„Byl to velmi neobvyklý závod, téměř nereprezentoval to, co by se stalo za normálních okolností,“ říká trojnásobný mistr světa.

„Bylo skvělé sledovat, jakým způsobem dosáhl Renault (Alpine) vítězství, na které se těšil až příliš dlouho. Myslím, že Lewis měl velké štěstí, že za těchto okolností dojel druhý, ale Mercedes odvádí skvělou práci a jezdí velmi dobře.

„Tým Aston Martin z toho vyšel opravdu bolestivě, když dojel druhý, byl na stupních vítězů a pak byl diskvalifikován,“ připomenul Stewart druhé místo Sebastiana Vettela, o které ale přišel, protože po závodě neměl ve voze dostatečné množství paliva.

Další článek: Ferrari má nejlepší jezdeckou sestavu ve F1, věří Binotto

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00