Stella: Zpomalení po změně pravidel dokázaly týmy vykompenzovat už před začátkem sezony

Podle týmového šéfa McLarenu Stelly dokázaly všechny týmy vykompenzovat ztrátu času na jedno kolo, kterou měly přinést upravené technické regule, ještě před prvním letošním závodem.

Foto: Getty Images

Stella: Zpomalení po změně pravidel dokázaly týmy vykompenzovat už před začátkem sezony | Foto: Getty Images

V reakci na loňské problémy s tzv. porpoisingem, tedy poskakováním monopostů ve vyšších rychlostech, přistoupila FIA ke změně technických pravidel.

Na základě nového znění technických regulí musely týmy přepracovat podlahy svých vozů, což mělo ve výsledku přinést zpomalení monopostů o přibližně půl sekundy na jedno kolo.

Již předsezonní testy v Bahrajnu nicméně naznačily, že letošní vozy v porovnání s jejich předchůdci pomalejší nebudou a zatím se to potvrzuje i v kvalifikacích.

K rychlosti letošních vozů se nyní vyjádřil šéf McLarenu Andrea Stella, který se v rámci F1 řadí k nejzkušenějším inženýrům.

„Myslím, že ztrátu (způsobenou novými pravidly, pozn. red.) dokázaly vykompenzovat všechny týmy ještě před prvním závodem,“ uvedl Ital, kterého citoval Autosport.

„Auta jsou nyní rozhodně rychlejší než vloni, protože se díky dalšímu vývoji v podstatě všichni posunuli dál. Od začátku sezony všichni zrychlili o 0,2 až 0,3 sekundy,“ odhadl Stella.

Pokud se podíváme na tvrdá data, zjistíme, že ve čtyřech z pěti dosavadních kvalifikací byl letos držitelem pole position dosáhnut lepší čas než vloni. Naposledy v Miami se jelo dokonce o takřka dvě sekundy rychleji, i když je třeba brát v potaz i nový povrch tratě.

Další článek: Je to oficiální. Aston Martin bude od roku 2026 odebírat pohonné jednotky Honda

Témata článku: ,