Steiner: Pokud budou potřeba další omezení nákladů, dokáže F1 rychle reagovat

Podle šéfa týmu Haas Günthera Steinera je formule 1 připravena v letošní sezóně rychle reagovat, pokud bude potřeba zavést další omezení nákladů.
Foto: Getty Images
Steiner: Pokud budou potřeba další omezení nákladů, dokáže F1 rychle reagovat | Foto: Getty Images

Když byl vloni na jaře kvůli pandemii koronaviru odložen začátek sezóny, přijala F1 řadu opatření, aby finančně pomohla týmům. Zavedení nových technických pravidel odsunula na rok 2022, pro sezónu 2021 zmrazila vývoj šasi a snížila rozpočtový strop.

Podle Steinera už nyní vypadá rok 2021 z finančního pohledu mnohem lépe. Formule 1 má stále v plánu uspořádat 23dílný kalendář, přičemž většinu závodů by mohli navštívit také diváci.

„Nemá smysl si obvazovat hlavu, když ještě není rozbitá. Myslím, že musíme chvíli počkat a uvidíme, co se opravdu stane. Minulý rok to ve skutečnosti netrvalo dlouho a víte, co pak postihlo fanoušky, došlo k velkým změnám a bylo to provedeno velmi rychle,“ řekl Steiner pro Motorsport.

„Všichni jsou připraveni udělat kroky, když to bude potřeba. Nezdá se, že by to bylo potřeba, tak zůstaňme optimističtí, ale pokud to bude nutné, naučili jsme se v loňském roce, že musíme reagovat rychle, abychom se dostali do lepší situace.

„Vloni nás zasáhla pandemie, bylo potřeba podepsat Concordskou dohodu a všechno se zvládlo, stále tu máme 10 týmů. Nikdo to nezabalil ani nebyl nucen skončit.“

Právě nová Concordská dohoda spolu se zavedením rozpočtového stropu podle Steinera pomohla menším týmům.

„Několikrát jsem to už řekl, že bez nové Concordské dohody a bez nového distribučního modelu si nemyslím, že bychom tu stále byli. Velké týmy mají možná více fixních nákladů než my, protože my jsme poměrně malý tým.

„Nejsme úplně na rozpočtovém stropu, předtím ale měli stonásobně více, nyní mají možná tak o deset procent více, což to (startovní pole) přibližuje. My stále musíme odvádět dobrou práci a oni mají hned mnohem více prostředků, které se zahrnou do rozpočtového stropu. Stále mají výhodu. Doufám ale, že za krátkou dobu se podmínky vyrovnají. Bylo by to fantastické.“

Další článek: V „extrémním“ zimním tréninku se Bottas zaměřil na mentální přípravu

Témata článku: , , , ,

Aktuality

18:27 | Letošní vůz McLarenu ponese název MCL60.. připomene 60. výročí značky. 
7. února | Turečtí fanoušci formule 1 během streamu na Twitteru vybrali 100 tisíc lir (120 tisíc korun) na podporu oblastí zasažených zemětřesením. Mercedes (automobilka) posílá milion euro. 
7. února | Mercedes a Aston Martin testují v Jerezu pro Pirelli. Video... 
7. února | Ferrari představí svůj vůz za týden. Jmenovat se bude Ferrari SF-23. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února