Steiner: Pokud budou potřeba další omezení nákladů, dokáže F1 rychle reagovat

Podle šéfa týmu Haas Günthera Steinera je formule 1 připravena v letošní sezóně rychle reagovat, pokud bude potřeba zavést další omezení nákladů.
Foto: Getty Images
Steiner: Pokud budou potřeba další omezení nákladů, dokáže F1 rychle reagovat | Foto: Getty Images

Když byl vloni na jaře kvůli pandemii koronaviru odložen začátek sezóny, přijala F1 řadu opatření, aby finančně pomohla týmům. Zavedení nových technických pravidel odsunula na rok 2022, pro sezónu 2021 zmrazila vývoj šasi a snížila rozpočtový strop.

Podle Steinera už nyní vypadá rok 2021 z finančního pohledu mnohem lépe. Formule 1 má stále v plánu uspořádat 23dílný kalendář, přičemž většinu závodů by mohli navštívit také diváci.

„Nemá smysl si obvazovat hlavu, když ještě není rozbitá. Myslím, že musíme chvíli počkat a uvidíme, co se opravdu stane. Minulý rok to ve skutečnosti netrvalo dlouho a víte, co pak postihlo fanoušky, došlo k velkým změnám a bylo to provedeno velmi rychle,“ řekl Steiner pro Motorsport.

„Všichni jsou připraveni udělat kroky, když to bude potřeba. Nezdá se, že by to bylo potřeba, tak zůstaňme optimističtí, ale pokud to bude nutné, naučili jsme se v loňském roce, že musíme reagovat rychle, abychom se dostali do lepší situace.

„Vloni nás zasáhla pandemie, bylo potřeba podepsat Concordskou dohodu a všechno se zvládlo, stále tu máme 10 týmů. Nikdo to nezabalil ani nebyl nucen skončit.“

Všech 10 týmů souhlasí s Concordskou dohodu, potvrdila FIA

Všech 10 týmů souhlasí s Concordskou dohodu, potvrdila FIA

Právě nová Concordská dohoda spolu se zavedením rozpočtového stropu podle Steinera pomohla menším týmům.

„Několikrát jsem to už řekl, že bez nové Concordské dohody a bez nového distribučního modelu si nemyslím, že bychom tu stále byli. Velké týmy mají možná více fixních nákladů než my, protože my jsme poměrně malý tým.

„Nejsme úplně na rozpočtovém stropu, předtím ale měli stonásobně více, nyní mají možná tak o deset procent více, což to (startovní pole) přibližuje. My stále musíme odvádět dobrou práci a oni mají hned mnohem více prostředků, které se zahrnou do rozpočtového stropu. Stále mají výhodu. Doufám ale, že za krátkou dobu se podmínky vyrovnají. Bylo by to fantastické.“

Další článek: V „extrémním“ zimním tréninku se Bottas zaměřil na mentální přípravu

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00