Steiner hájí Mazepina. I Lauda byl platící jezdec

Jednadvacetiletý Rus má silné finanční zázemí. Mladý jezdec i tým Haas se proto stali terčem kritiky.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Steiner hájí Mazepina. I Lauda byl platící jezdec | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Moskevský rodák Nikita Dmitrijevič Mazepin byl včera ohlášen jako závodní jezdec týmu Haas pro sezonu 2021. Podepsal několikaletou smlouvu. Hlavně na sociálních sítích to vyvolalo reakce, že se Mazepin do královny motorsportu dostane spíše díky penězům než pro svůj talent. Otcem Mazepina je totiž známý ruský miliardář Dmitrij Mazepin, majitel chemického gigantu Uralchem.

Šéf týmu Haas Guenther Steiner nijak nezakrývá, že finanční zázemí Mazepina není na škodu. Kritiku nicméně odmítá a poukazuje na několik případů z dávnější i nedaleké minulosti.

„Je spousta jezdců, kteří se do formule 1 dostali díky finančnímu zázemí. Je i dost vynikajících závodníků, kteří s sebou do formule 1 přivedli sponzora. Vezměte si takového Checa (Sergia Péreze). Přišel sem a lidi se přivalili s kritikou, že je to platící jezdec. A podívejte se na něho dnes. Odvádí skvělou práci a nedávno dojel na stupních vítězů.

George Russell je pro mě jedním z nejlepších pilotů, ale kde by byl bez podpory Mercedesu? A jsou tu další. Třeba Lance Stroll, který má taky na kontě pódium. Pokud jim to jde dobře ve formuli 2 a zároveň mají sponzora, je to ideální kombinace.

Když jsem před mnoha lety mluvil s Nikim (Laudou), otevřeně mi řekl, že do formule 1 pronikl díky bance. Z jejích peněz si mohl koupit místo v závodním týmu. A později se z něho stal trojnásobný mistr světa,“ řekl Steiner.

Mazepin letos závodí ve formuli 2, před posledním dvojzávodem v Bahrajnu drží průběžné třetí místo. Právě dobré výsledky v této kategorii podle Steinera Mazepina kvalifikují pro pozici jezdce formule 1.

„Sledoval jsem ho celou sezonu. Ano, měl dost obtížný start, ale nebýt toho, bojuje o titul. To je to hlavní. Na jiné věci nehledím, výsledky mluví samy za sebe,“ doplnil Steiner.

Další článek: Teď už se ti svatozář líbí? Todt si v nemocnici dobíral Grosjeana

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen