Statistiky: Spolehlivost Alonsova Ferrari je neuvěřitelná

Příliš se o tom nemluví, ale Ferrari minimálně v rukou Fernanda Alonsa je nejspolehlivějším vozem na startovním roštu.
Statistiky: Spolehlivost Alonsova Ferrari je neuvěřitelná

Fernando Alonso odstupuje ze závodu. Fernando Alonso dnes cíl neuvidí. Tak tyhle dvě věty během závodů formule 1 jen tak neuslyšíte.

Forma Ferrari sice v posledních letech není valná, minimálně ne z pohledu získaných vítězství a titulů, ale pokud jde o spolehlivost, Maranello exceluje a to dokonce i po změně pravidel.

V letošní sezóně jsme zatím odjeli 368 kol. Tohoto počtu dosáhli jen dva piloti: Nico Rosberg a Fernando Alonso. Zbytek startovního pole některý ze závodů nedokončil kvůli technickému problému či nehodě nebo alespoň dostal kolo od vítězných Mercedesů.

Alonso si stěžoval na technické problémy i v Monaku. Nezdají se mu letošní směsi od Pirelli a v úvodních kolech ho nikoliv poprvé zlobil ERS a brzdy. 

Na straně druhé může Alonso do kokpitu svého vozu usedat s důvěrou. Přestože ho během uplynulých čtyř sezón provázelo několik technických problémů, spolehlivost Ferrari je až brutálně vysoká. 

Alonso jezdí za Ferrari od roku 2010 a zatím absolvoval 83. velkých cen. Z tohoto počtu nedokončil celkem 6 závodů a jen jeden z nich kvůli technice!

  • Malajsie 2010: Alonsa celý závod trápila převodovka. V televizních záběrech byl jasně slyšet nezdravý zvuk při brzdění. Vše nakonec vyvrcholilo selháním motoru. Jednalo se o první technický problém Alonsa, který ho ve Ferrari vyřadil ze závodu. A byl to také poslední podobný problém!
  • Belgie 2010: Alonso nezvládl mokrou trať ve Spa a narazil do zdi. Jeho vůz byl ale poškozen po předešlé kolizi, kdy Barrichello smetl několik jezdců v poslední zatáčce okruhu.
  • Kanada 2011: Alonso se po kontaktu s Jensonem Buttonem roztočil a zůstal „viset“ na obrubníku. Do závodu se mu už nepodařilo vrátit.
  • Belgie 2012: Asi netřeba připomínat. Romain Grosjean na startu doslova pokosil velkou část startovního pole.
  • Japonsko 2012: Alonso se na startu potkal se svým současným týmovým kolegou Kimim Räikkönenem. Z oblaka prachu se pak v první zatáčce vynořilo Alonsovo odstavené Ferrari. Španěl tím nepřímo přišel o titul mistra světa. 
  • Malajsie 2013: Opět malý kontakt během startu. Tentokrát Alonso v prvních metrech nedobrzdil a poškodil si přední křídlo o vůz Sebastiana Vettela. Tým Alonsa nepovolal do boxů, o pár kilometrů později se křídlo na rovince ulomilo a z Alonsa byl už jen pasažér.
Klepněte pro větší obrázek

Pokud už Alonso závod dokončí, což se děje v 93% případů, stane se tak obvykle také na bodované pozici. Dojet do cíle na horší než 10. pozici, to se Alonsovi „povedlo” jen dvakrát. Ve Velké ceně Velké Británie v roce 2010 (14. místo) a v loňské Velké ceně Indie (11. místo).

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (51) Další článek: Horner: Jsme v rukou Renaultu, Kanada bude těžká
15. listopadu | Lewis Hamilton musel korigovat svá slova o Indii... odkaz
15. listopadu | Rob Smedley by se po odchodu z Williamsu mohl vrátit zpět do Ferrari.
14. listopadu | Fernando Alonso bude mít tým v sérii Formula Renault Eurocup
14. listopadu | Bývalý šéf Porsche ve WEC Andreas Seidl by mohl zamířit do F1 do vedení některého z týmů. Není ale jasné, kterého...

GP Abú Dhabí 2018

Pátek 23. listopadu 2018
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 24. listopadu 2018
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 25. listopadu 2018
Závod 14.10