Statistiky před GP Austrálie. Čeká nás závod, který Red Bull „neumí“

F1 se přesouvá do své nejvzdálenější destinace. Albert Park je v mnoha ohledech specifická trať. Nejedná se o permanentní okruh, špatně se tam předjíždí. A je to také okruh, na kterém se Red Bull historicky nedaří.
Foto: Getty Images / Clive Mason
Statistiky před GP Austrálie. Čeká nás závod, který Red Bull „neumí“ | Foto: Getty Images / Clive Mason

První závod se v Melbourne jel v roce 1996. F1 se tam přesunula z Adelaide. Celkem se na okruhu v Albert Parku odjelo 25 závodů.

Nejvíce vítězství na okruhu má stále Michael Schumacher (4) a Ferrari (8).

Celkem 10krát zde jezdci vyhráli po startu z pole position a 16krát po startu z první řady celkově. 

Ze současných jezdců zde vyhráli dvakrát Lewis Hamilton a jednou Bottas, Alonso a Leclerc.

Nejtěsnější vítězství zaznamenal v roce 1998 Mika Häkkinen, který vyhrál s náskokem 0,702 sekundy před týmovým kolegou Davidem Coulthardem. Všichni ostatní jezdci ztratili kolo.

Nejdominantnější vítězství zaznamenal v roce 1996 Damon Hill, který dojel do cíle o 38 sekund dříve než jeho týmový kolega z Williamsu Jacques Villeneuve. Třetí Irvine s Ferrari ztratil dokonce přes 1 minutu.

Nejkratší závod se odjel v roce 2017 (1 hodina, 24 minut a 11,672 sekundy). Nejdelší pak o rok dříve (1 hodina, 48 minut a 15,565 sekundy).

Dvakrát byl závod přerušen červenou vlajkou. V roce 1996 kvůli hromadné nehodě po startu a v roce 2016 kvůli velké nehodě Fernanda Alonsa po kontaktu s vozem Estebana Gutiérreze v 18. kole

Red Bullu se v Albert Parku nedaří

Od roku 2014 zde vyhráli jen dva týmy – Mercedes a Ferrari. Red Bull vyhrál v Albert Parku jen jednou v roce 2011.

Pokud se podíváme na okruhy ze současného kalendáře, pak Red Bull nevyhrál jen na jednom – v Kataru na okruhu Losail, kde se ale jel jen jen závod. Jedno vítězství pak získal v Miami, kde se ale jel právě jen jeden závod. 

V Melbourne vyhrál ze 16 startů jen jeden, což znamen v 6,3 % případů a je to tak jednoznačně jeho nejhorší okruh. Na druhém místě je Sachír, na kterém Red Bull vyhrál třikrát z 19 startů. 

Naopak v počtu DNF (nedokončených závodů) je pro Red Bull Melbourne na prvním místě. Jezdci Red Bull tam neviděli šachovnicový prapor v devíti případech, což je nejvíce ze všech okruhů, na kterých kdy Red Bull startoval.

Red Bull v Albert Parku

  • Startů: 16
  • Vítězství: 1
  • Pódia: 5
  • Pole positions: 3
  • Nejrychlejší kola: 3
  • DNF: 9 
Další článek: Zamíří do F1 další tým z Británie? Plány Hitechu nabírají konkrétní kontury

Témata článku: ,