Statistické zajímavosti o okruhu Yas Marina

Formuli 1 čeká v Abú Zabí další premiéra.
Poslední Grand Prix sezóny 2009 se uskuteční na novém okruhu Yas Marina v Abú Zabí. Další premiérou pro formuli 1 je skutečnost, že závod začne za denního světla a skončí pod umělým osvětlením za tmy. Pojďme si okruh Yas Marina představit.

- Okruh navrhl architekt Hermann Tilke a je dlouhý 5,55 km. Má 21 zatáček (12 levotočivých a 9 pravotočivých). Stejně jako v Brazílii nebo Turecku se na něm pojede proti směru hodinových ručiček.

- Na okruhu jsou čtyři hlavní rovinky, nejdelší z nich měří 1173 metrů, což je vůbec nejdelší rovinka v letošním kalendáři. Čas na kolo se odhaduje na 1 minutu a 40 sekund, maximální rychlost na 317 km/h a průměrná na 198 km/h. Šířka trati se pohybuje mezi 12 a 16 metry.

- Kromě hlavní trati formule 1 má okruh ještě další dvě možné konfigurace dlouhé 3,15 a 2,36 km. Tyto dvě tratě mohou být provozovány nezávisle na sobě, mohou se na nich tedy jet dva závody současně.

- Výstavba okruhu začala v únoru 2007 a na staveništi se vystřídalo celkem 14 tisíc pracovníků. Na dokončení bylo třeba 35 miliónů člověkohodin. Přemístěno bylo 1,6 miliónu krychlových metrů zeminy, položeno 720 tisíc čtverečních metrů asfaltu, použito 225 tisíc krychlových metrů betonu, položeno 30 km vedení pro elektrické kabely a 25 km samotných kabelů, 17 km kanalizace a 22 km zavlažovacího potrubí. Během Grand Prix bude na okruhu vypomáhat 900 dobrovolníků.

- Okruh se nachází v severovýchodní části Arabského poloostrova v emirátu Abú Zabí. Se 75 tisíci čtverečních kilometrů je Abú Zabí největší emirát ve Spojených arabských emirátech, zabírá zhruba 86 procent celkové rozlohy země. Sedmdesát procent Abú Zabí tvoří poušť.

- Okruh Yas Marina je součástí zástavby na Yas Islandu, která má rozlohu 25 km čtverečních. Kromě okruhu se na Yas Islandu bude nacházet Ferrari World, jehož součástí bude nejrychlejší horská dráha na světě, zábavní park Warner Brothers a vodní svět.

- Všechny tribuny na okruhu mají střechu, aby diváky chránily před sluncem. Pro týmy je připraveno celkem 70 klimatizovaných garáží ve dvou budovách, zatímco VIP hosté můžou sledovat dění z 60 metrů vysoké věže ´Sun Tower´. Věž se nachází blízko cílové rovinky a pro svůj provoz využívá solární energii.

- Nejtepleji bývá v Abú Zabí v srpnu, teploty se v tomto období pohybují kolem průměru 34,9 stupně Celsia. V září klesá průměrná teplota na 32,5, v listopadu je pak už jen 24,4 stupně. Nejvíce prší v lednu, mezi květnem a říjnem téměř vůbec.

- Abú Zabí je nejbohatší město na světě, v průměru vychází na každého z 420 tisíc obyvatel 17 miliónů dolarů čistého jmění. Oficiální měnou v Abú Zabí je dirham (AED či Dh).

- Výjezd z boxové uličky je veden tunelem pod tratí. Pokud jezdec zastaví během závodu jen jednou, bude v boxech očekáván mezi koly 27 a 33. Dvouzastávková strategie by měla jezdce poslat k mechanikům mezi koly 16 a 27, podruhé pak mezi koly 35 a 41. Tři zastávky by pak byly rozložené mezi kola 14 a 19, 25 a 30, a 38 a 43.

- Kvalifikace i závod začnou v Abú Zabí v 17 hodin (14 hodin středoevropského času). Původně byl začátek stanoven na 15. hodinu, tímto posunem byl zajištěn první závod formule 1, který se pojede za stmívání. Trať byla od začátku budována tak, aby mohla hostovat závody pod umělým osvětlením, které zajišťuje 24 lamp ve výšce 40 metrů, doplňují je další svítidla ve výšce 15 metrů. Svítit budou od začátku závodu, aby byl zajištěn plynulý přechod z denního světla do tmy.

- Nad tratí byl postaven Yas Hotel, který je osvětlen 5000 LED, jež jsou naprogramovány tak, aby měnily barvu.

- Yas Island je jeden z 200 ostrovů, které tvoří Abú Zabí, hlavní město Spojených arabských emirátů. Yas Island se nachází zhruba 15 minut cesty od letiště v Abú Zabí. Letiště, Yas Island, Saadiyat Island a centrum Abú Zabí spojuje desetiproudá dálnice.

- Během závodního víkendu formule 1 se na okruhu pojedou ještě závody asijské GP2, Porsche Mobil 1 Supercup a Chevrolet Supercar Středního východu. Na okruhu se budou konat také závody dragsterů a je k dispozici off-roadové centrum, motokárová dráha a škola řízení.

- Hlavním sponzorem Grand Prix Abú Zabí je letecká společnost Etihad Airways. Smlouvu má do roku 2011.
Další článek: Sledujte F1sports při cestě na GP Abú Zabí

14:49 | Za tým Charouz ve F3 bude letos jezdit sedmnáctiletý francouzský jezdec Reshad de Gerus.
14:35 | FIA potvrdila odklad závodu 24 hodin Le Mans z poloviny června na 21. a 22. srpna. Pořadatelé věří, že v té době budou moci přivítat větší počet fanoušků.
14:10 | Pietro Fittipaldi bude opět zastupovat Romaina Grosjeana. Tentokrát v IndyCar v závodech (ovály), kterých se Grosjean nezúčastní.
11:19 | Jack Aitken zůstává rezervním jezdcem Williamsu.