Start sezóny 21. března? Pravděpodobně ne. Austrálie směřuje k odkladu

Vloni byla Velká cena Austrálie zrušena těsně před startem prvního tréninku. Prvním závodem sezóny nebude Melbourne zřejmě ani letos.

Letošní sezóna formule 1 má oficiálně odstartovat 21. března v australském Melbourne. Je však stále pravděpodobnější, že k tomu opět nedojde. Na vině je pokračující pandemie koronaviru. 

S informací o možném odkladu Grand Prix Austrálie přišly už před pár dny některé zahraniční weby o F1. Podle Autosportu je to už téměř hotová věc. 

Kalendář F1 2021

Kalendář F1 2021

Austrálie nadále uplatňuje přísná cestovní omezení. Na jednu stranu se sice už v mnoha zemích očkuje, na druhou stranu ale existují obavy z nových kmenů COVID-19, které se objevily v Jižní Africe ale také v okolí Londýna, kde shodou okolností sídlí většina týmů. 

Závod v Austrálii by neměl být zrušen ale jen odložen na pozdější fázi sezóny, což bude logistický oříšek a zcela nepochybně si to vynutí změny v kalendáři. Melbourne je z hlediska dopravy nejnáročnější velkou cenou.

Přestože se v Austrálii zřejmě nepojede, neměl by se opakovat scénář z loňského roku, kdy po zrušené Austrálii došlo ke zrušení nebo odkladu dalších závodů. F1 má koronavirové plány a je na situaci mnohem připravenější. „Otvírákem“ sezóny tak zřejmě bude Bahrajn 28. března. 

Stavební práce na dočasném okruhu v Albert Parku obvykle začínají koncem ledna. Prodej vstupenek zatím nezačal. Očekává se, že odklad bude potvrzen v průběhu ledna.

Austrálie se nyní připravuje na konání první větší akce od vypuknutí pandemie – tenisový Australian Open proběhne od 8. do 21. února. Všichni účastníci musí po příjezdu dodržet dvoutýdenní karanténu. V případě F1 by to byl na začátku sezóny problém.

Váš názor Další článek: Proč by Hamilton odcházel, když může dosáhnout na deset titulů, zamýšlí se Brundle
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00