(Staro)nové tváře v sezoně 2012

Celá polovina startovního pole bude mít v nadcházející sezoně stejné složení jako loni. Úplné jezdecké benjamínky uvidíme pouze dva. Mimo to budeme svědky několika comebacků do kolotoče formule 1.
(Staro)nové tváře v sezoně 2012

Jean-Éric Vergne

Toro Rosso mělo po sezoně 2011 pocit, že Sébastien Buemi a Jaime Alguersuari již dostali příležitostí dost, a tak se rozhodlo vložit důvěru v jinou dvojici talentovaných mladíků. Tým z Faenzy tak i letos bude mít nejmladší jezdeckou dvojici ze všech týmů. Jean-Éric Vergne se narodil 25. dubna 1990 v Pontoise, tedy předměstí Paříže. Do závodění se pořádně opřel v roce 2001, kdy startoval ve francouzských motokárových mistrovstvích. O čtyři roky později se stal vicemistrem v mistrovství Evropy (kategorie ICA, dnes nazývána KF2). Následující sezonu skončil sedmý v mistrovství světa. Motokáry poté začaly být Jean-Éricovi malé – přišel přestup do monopostů. Hned v prvním roce ovládl sérii Formula Campus Renault, o dvě léta později pak byl stříbrným v závodech Formula Renault 2.0 Eurocup a Formula Renault 2.0 WEC. V barvách týmu Carlin si v sezoně 2010 dojel pro titul v prestižní britské formuli 3. V témže roce stihl také několik startů v GP3 a ve formuli Renault 3.5. V té byl loni vicemistrem. Zároveň od Toro Rosso dostal příležitost účastnit se volných tréninků v Koreji, Abú Zabí a Brazílii.

Není žádným překvapením, že Vergne pochází z obří líhně talentů pod patronací Red Bullu. „Samozřejmě, Red Bull je mezi těmi, kdo mi pomáhali v kariéře, na úplném vrcholu. Bez něho bych se nedostal do formule 1 a možná bych pořád chodil do školy,“ řekl Vergne v rozhovoru pro oficiální stránky formule 1.

Aby závodník ve formuli 1 uspěl, musí mít dostatečně vysoké sebevědomí. To Vergne rozhodně má, po testech mladých jezdců v Abú Zabí se nechal slyšet, že by v Red Bullu vedle Vettela nebyl o nic horší než Webber (tyto výroky se posléze snažil mírnit jeho manažer). Také pozitivně vnímá, z jeho úhlu pohledu vcelku pochopitelně, kompletní výměnu jezdecké dvojice Toro Rosso. Buemi s Alguersuarim již prý dostali příležitostí dost a nezapadají do strategie Red Bullu.

Charles Pic

I druhý letošní nováček pochází z Francie. Charles Pic se narodil 15. února 1990 v Montélimaru. V letošní sezoně nahradí v týmu Marussia Jérôma D’Ambrosia. K motorsportu ho přivedl jeho kmotr Éric Bernard. Toto jméno jistě mnohým fanouškům není neznámé. Ve formuli 1 působil v letech 1989-1991 a 1994 (za týmy Larousse, Ligier a Lotus). V motorsportu Pic debutoval ve dvanácti letech. Stejně jako Vergne, i Pic své první úspěchy v monopostech sbíral v různých kategoriích formule Renault (v té nejvyšší byl v roce 2009 třetí). Následovala štace v GP2 a GP2 Asia. V asijské GP2 byl roku 2010 pátý, v hlavní sérii desátý (vítězství v hlavním závodě ve Španělsku). V obou případech závodil za Arden International. Loni si pak ještě polepšil, když působil u španělské stáje Barwa Addax, jež patří k těm nejlepším v GP2 (letos její barvy bude hájit náš Josef Král). Povyskočil na čtvrté místo, ke kterému mu pomohl další triumf ve Španělsku. K tomu přidal vítězství v monackém sprintu a druhá místa v Německu a Itálii. Picovým mentorem je známý francouzský závodník Olivier Panis.

Romain Grosjean

A do třetice Francouz. Pětadvacetiletého Grosjeana ovšem za úplného nováčka považovat nemůžeme, na svém kontě má již sedm startů v nejvyšší motoristické kategorii. V sezoně 2009 totiž u Renaultu nahradil Nelsinha Piqueta. Zejména nedostatek zkušeností ovšem způsobil, že příliš neoslnil. Rozhodl se proto pro návrat do nižších motoristických kategorií, zejména pak GP2. Loňskou sezonu pak s přehledem ovládl. Zvítězil s náskokem pětatřiceti bodů na Lucu Filippiho. 9. prosince loňského roku vyšlo najevo, že Grosjean podepsal smlouvu s Lotusem. Oslaví tak svůj návrat do Enstone, jelikož Lotus je nástupcem Renaultu. Dobrým měřítkem Grosjeanových výkonů bude kolega Kimi Räikkönen.

Daniel Ricciardo

Mladý Australan loni odjel jedenáct závodů v barvách Hispanie. Zřejmě největším Ricciardovým závodním úspěchem je titul v britské F3 a druhé místo ve formuli Renault 3.5. Ricciardo také spadá pod ochranná křídla Red Bullu. Ten mu pro letošek dal příležitost předvést své kvality v Toro Rosso. 

Další článek: Lotus je frustrován zákazem systému pro světlou výšku, ale neprotestuje

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“