Stalo se toho tolik, že se to ani nedá pořádně zapamatovat

"Nemusíme ze všeho dělat wrestling."
Stalo se toho tolik, že se to ani nedá pořádně zapamatovat

Bez nadsázky mě hrůza polévala po závodě v Bahrajnu. Na cestě z komentátorského stanoviště jsem se potkal s Martinem Brundlem z BBC a povídá: „To je katastrofa. Říkal jsem to Charliemu Whitingovi celou zimu: s těmito pravidly se jednou zastaví v úvodu závodu a pak nudně dojede do cíle. A on mi ještě říká, abych se uklidnil, že to vidím příliš černě.“

Protentokrát, k potěšení nás všech, to Martin Brundle viděl skutečně příliš černě.

O tom, jak celá sezona probíhala, už bylo napsáno mnohé. Můžeme se považovat za děti štěstěny, že prožíváme sezony, při kterých se o titulu rozhoduje v posledních závodech nebo dokonce kolech. Takže za sebe bych sezonu 2010 shrnul pouze dvěma komentáři.

Ten první se týká stížností, že závody jsou nudné. To mnozí o formuli 1 říkají od doby, co formuli 1 znám. A jsem upřímně přesvědčen, že to říkají hlavně lidé, kteří se na závody formule 1 neumí dívat. Ano, Bahrajn 2010 nebo Valencie 2008, to byly vskutku nudné závody. Ale velké ceny formule 1 nejsou vždy o adrenalinovém dění na dráze kolo co kolo. A jsem tomu dokonce rád. Přijde mi, že je to jakýsi druh ušlechtilé inteligentní evropské zábavy. Nemusíme ze všeho dělat wrestling. A když jsou známé okolnosti, pak mají kolize či dílčí souboje zcela jiný nádech.

Ano, je to trochu naše role obhajovat ‚svůj‘ sport. A taky nás dokáže pěkně naštvat. Jasně že žárlíme na MotoGP, které letos má ve startovním poli české zastoupení. Anebo že se jezdí v Brně. Ale když se pak podíváte na sestřihy nebo na oficiální shrnutí sezony na každoročním DVD, nestačíte se divit, co všechno z toho, co se vloni stalo, jste zapomněli, že se opravdu stalo! A že toho nebylo málo. Řeknete si, že se možná stačí podívat jen na sestřih toho nejlepšího, ale opět: aniž byste sledovali sezonu, ani ten sestřih vám nic neřekne. Závody formule 1, až na výjimky, nudné nejsou. Je to jen vyšší druh zábavy.

Druhý komentář se týká fanouškovské řevnivosti. Ještě před několika lety jsem nedokázal pochopit, s jakou vervou a někdy až nedůstojností do sebe tábory jednotlivých skupin střílí.

„Myslím, že mu tam nechal dost místa.“

„Nejenže jsi blbej, ale i slepej!“

Jenomže pak jsem pochopil, že je to produktem emocí se sportem a událostmi v něm přímo spojených, posílených jakousi anonymitou internetu, která ne že by posilovala to hrubé, co v nás je, spíš to pouze odhaluje. A fandění formou utlumeného „tak šupky šupky“ asi opravdovým fanděním taky není.

Neříkám, že to schvaluji, ale je nutné to akceptovat, protože ve výsledku je to přesně to, co lidé chtějí, po čem touží, co je nutí si každou druhou neděli zapnout televizi. Alonso a Hamilton se vzájemně dotknou koly a před virtuálním internetovým sportbarem si dají lidi do držky.

Tak ať si neublíží natolik, aby nemohli sledovat další sezonu, protože ta je tady už za chvíli. Za tři týdny už začínají první testy.

A já si mezitím pustím oficiální shrnutí sezony 2010. Ani si nemohu vzpomenout, co všechno se během ní stalo!

Diskuze (18) Další článek: Ecclestone k možným úplatkům: Proč bych to dělal?
17:24 | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
13:41 | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz
25. května | Antonio Fuoco ze stáje Charouz Racing System skončil v závodě F2 na 8. místě, což znamená pole position pro zítřejš… odkaz
25. května | Dnes v Monaku závodí závodí junioři a Porsche. Z jednoho Porsche uniklo na vjezdu do boxů opravdu hodně velké množství oleje.
24. května | Pneumatiková mezera bude i na Hungaroringu. Pirelli tam nominuje střední, měkkou a ultraměkkou.

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod 15.10