Sprinty jsou blízko schválení, řeší se poslední detaily

Formule 1 by měla v nejbližších týdnech schválit sprintové závody. Pozměněný formát víkendu se letos objeví třikrát.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Sprinty jsou blízko schválení, řeší se poslední detaily | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Formule 1 letos ve třech víkendech vyzkouší značně odlišný formát víkendu. Kromě kvalifikace se odjede sprintový závod, který určí pořadí pro nedělní závod. Poprvé by se tak mělo stát ve Velké ceně Velké Británie. Následovat bude Itálie a Brazílie. 

Předpokládaný průběh víkendu

Pátek:

  • Dopoledne trénink, odpoledne kvalifikace

Sobota:

  • Dopoledne trénink, odpoledne sprint (první tři jezdci dostanou body, pořadí sprintu určí pořadí na startovním roštu)

Neděle:

  • Závod

F1 už s týmy vyřešila otázku financí. Existovaly obavy, že sprinty přinesou větší opotřebení vozů a také zvýší riziko nehod.

„Nemůžeme ignorovat, že provozování těchto vozů je extrémně nákladné,“ uvedl Christian Horner. „Musíme najít řešení, jak proti tomu bojovat, zejména v sezóně, kdy má rozpočtový strop významný dopad na to, jak fungujeme.“

Týmy zřejmě dostanou více peněz z podílu na komerčních právech. V nejbližších dnech by se měly dořešit otázky týkající se sportovních pravidel – například pneumatik. Dříve se také diskutovalo o úpravě DRS – aktivovat ho lze v DRS zónách v případě, že je jezdec sekundu za soupeřem. Ve sprintu by mohly stačit dvě sekundy.

Přestože sprintový závod bude mít podobu závodu, nebude jeho vítěz brán jako vítěz grand prix.

„Je to skoro jako předfinále,“ řekl Horner. „Vyhrajete kvalifikační závod, ale ve skutečnosti nebudete vítězem grand prix. Musíme chránit DNA sportu, historii sportu. Vítězem velké ceny by měl být pouze člověk, který zvítězí v neděli odpoledne. Předfinále v sobotu není velká cena.“

Další článek: Jedna revoluce ještě nezačala a F1 už chystá další

20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.
15. září | Šéf Astonu Martin Otmar Szafnauer odmítl spekulace o neshodách a třenicích se Sebastianem Vettelem jako 100 % nesmysl. Vettel má být brzy potvrzen také pro příští rok.
15. září | Dokument o Schumacherovi je už na Netflixu. Celkem ve 190 zemích a 30 jazycích a to včetně češtiny.