Sportovní pravidla 2012 přesně vymezují přípustné bránění pozice

FIA zveřejnila plné znění pravidel pro letošní sezónu. V těch sportovních se největší změny týkají bránění pozic a safety caru.
Sportovní pravidla 2012 přesně vymezují přípustné bránění pozice

Změny v pravidlech se dostávaly na veřejnost postupně už loni, jejich přehled jsme uvedli zde. Kompletní znění regulí ale dostala veřejnost k dispozici až dnes.

Souboje
Pozornost si zaslouží především článek 20.3 Sportovních pravidel, který reguluje souboje na trati: "Při bránění pozice není dovoleno změnit pozici více než jednou. Jezdec, který bránil svoji pozici mimo závodní stoupu a pak se do ní vrací, by měl při nájezdu do zatáčky ponechat volný prostor mezi okrajem trati a svým vlastním autem alespoň o velikosti šířky vozu."

Světová rada loni také schválila, že si jezdci nebudou smět zkracovat trať například jako Sebastian Vettel v zaváděcím kole korejské kvalifikace. V pravidlech to FIA zachytila v článku 20.2 takto: "Jezdec nesmí opustit trať bez ospravedlnitelného důvodu."

Safety car
Letos bude znovu umožněno vozům, které při výjezdu safety caru ztrácejí jedno a více kol na vedoucího jezdce, aby předjely startovní pole a zařadily se na jeho konec. Je to z toho důvodu, aby při restartu nepřekážely ostatním v bojích o pozice.

Důležité ale je, že to vedení závodu nemusí umožnit při každém výjezdu safety caru. Pokud na to podle ředitele závodu nebudou vhodné podmínky, předjíždění nepovolí a jezdci o kolo zpět budou muset zůstat pod safety carem na svých místech.

Výjimky pro zákaz noční práce
V loňské sezóně platil ve formuli 1 zákaz noční práce, který byl zacílen na členy týmu, jejichž práce souvisí se závoděním, tedy především na mechaniky a inženýry. V Singapuru ale došlo k několika nedorozuměním a FIA udělovala tresty i za lidi od sponzorů, médií apod. Letošní pravidla už obsahují výjimku, podle které se zákaz noční práce na okruzích nevztahuje na pracovníky cateringu, médií a marketingu týmů.

Kompletní znění pravidel v angličtině je zde.

Další článek: McLaren završil zpětný odkup svých akcií od Mercedesu

19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz
17. listopadu | Williams nasadí do testu po Abú Dhabí Nissanyho a Aitkena. Nissany se také zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10