Sportovní komisaři budou přísněji posuzovat incidenty v prvním kole

Sportovní komisaři budou letos přísněji vyhodnocovat incidenty v úvodu závodu.
Sportovní komisaři budou přísněji posuzovat incidenty v prvním kole

Formule 1 byla v posledních letech trochu mírnější při posuzování incidentů na trati a to zejména v úvodu závodu. Heslem bylo „nechat je závodit“ a řada kolizí byla posouzena jako závodní incident.

Pode ředitele závodu Michaela Masiho se to ale nyní změní a to i ve světle Grosjeanovy nehody právě v Bahrajnu, která vyústila v dramatickou nehodu a plameny. Masi situaci diskutoval s jezdci i sportovními řediteli týmů.

„Budeme s nimi i nadále zacházet jinak než s incidenty v kterémkoliv jiném kole závodu,“ řekl Masi pro Motorsport.com. „V prvním kole tedy budeme stále zachovávat liberálnější filozofii. Nicméně ne tak liberální, jako jsme to pravděpodobně dělali vloni. Připomínky jezdců a týmů během minulé sezóny nás přiměly to přehodnotit. Nechtěli, aby to bylo stejné, jako v jiné fázi závodu, ale aby se to trochu změnilo.“

Masi o této záležitosti hovořil na pátečním setkání s jezdci, kde přehrával videa z několika incidentů a to včetně kontaktu mezi Leclercem a Strollem v Rusku (viz video níže).

„Musíte jít případ od případu,“ vysvětlil Masi. „Použili jsme tedy několik příkladů z loňského roku, které by nyní byly penalizovány.“

„Použil jsem ten z Ruska. Je to velmi dobrý příklad něčeho, po čem by nyní zřejmě následovala penalizace. Mluvili jsme o tom s některými jezdci, dokonce i před páteční schůzkou a po ní a neobjevily se žádné pochybnosti. Všichni s tím souhlasí.“

Podle Masiho je občas při strkanicích v prvním kole, kdy vedle sebe jede více aut, těžké určit viníka. Pokud ale budou kolidovat dva vozy a vina bude převážně na straně jednoho z jezdců, budou stewardi méně liberální, než byli vloni. 

FIA si chce také posvítit na pohyby při brzdění nebo na pozdní reakci na auto vzadu. Podle Masiho s tím přišli samotní jezdci a to kvůli bezpečnosti. 

Další článek: Všechny týmy meziročně zpomalily. Nejméně Ferrari

21:46 | Roman Staněk zdraví české fanoušky po prvním pódiu ve formuli 3! Video: Tomáš Enge odkaz
18:00 | Podle Mercedesu bylo Hamiltonovo kontroverzní výjezdové kolo rychlejší než to předchozí.
17:56 | Velká nehoda ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa, která připomenula události ne až tak dávné. Dva jezdci jsou v nemocnici, ale mimo ohrožení života. odkaz
14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00