Sport by měl být fér, formule 1 ale není, říká Grosjean

Během posledních šesti let získávaly vítězství v závodech pouze tři týmy – Mercedes, Ferrari a Red Bull. Pilot americké stáje Haas Romain Grosjean je smířen s tím, že svoji kariéru ve formuli 1 ukončí bez jediného triumfu v grand prix.
Sport by měl být fér, formule 1 ale není, říká Grosjean

Grosjean získal ve službách týmu Lotus deset pódiových umístění ve formuli 1 v rozmezí let 2012 až 2015. Nyní však přirovnává šance svého týmu Haas na zisk pódia k situaci, ve které by Roger Federer začal hrát s pingpongovou pálkou.

Francouzský pilot je smířen s variantou, podle které v „královně motorsportu“ nezíská ani jedno vítězství.

„Může se to stát,“ řek Francouz k možnosti, že nikdy nevyhraje žádný závod F1. „Už tak můžu být rád, že jsem byl desetkrát na pódiu. Mohl jsem i vyhrát, ale v minimálně dvou grand prix se pro mě věci nevyvíjely dobře.“

Piloti ze středu pole mají minimum šancí dojet závod na stupních vítězů, což Grosjeana přivádí k otázce, zda – li je vůbec možné považovat formuli 1 za sport.

„Nazýváme formuli 1 sportem, je to ale vůbec sport? Nejsem si jistý. Je to show, sport by ale měl být fér, což formule 1 není,“ cituje rodáka ze Ženevy web racefans.net.

„Řídit monopost formule 1 je fyzicky velmi náročné. Je to tvrdé, je to náročné, od každého to hodně vyžaduje. Zároveň je to ale jako žádat Rogera Federera o to, aby hrál s pálkou pro stolní tenis,“ řekl Grosjean o souboji týmů ze středu pole s týmy ze špičky.

„Nazývali byste sport tenisem, kdyby všichni nemohli hrát se stejnými raketami? Nebo kdyby byl kurt na jedné straně širší než na druhé? To posuďte sami.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Wolff nemá obavy z nedostatku špičkových jezdců na trhu

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna