Sport by měl být fér, formule 1 ale není, říká Grosjean

Během posledních šesti let získávaly vítězství v závodech pouze tři týmy – Mercedes, Ferrari a Red Bull. Pilot americké stáje Haas Romain Grosjean je smířen s tím, že svoji kariéru ve formuli 1 ukončí bez jediného triumfu v grand prix.
Sport by měl být fér, formule 1 ale není, říká Grosjean

Grosjean získal ve službách týmu Lotus deset pódiových umístění ve formuli 1 v rozmezí let 2012 až 2015. Nyní však přirovnává šance svého týmu Haas na zisk pódia k situaci, ve které by Roger Federer začal hrát s pingpongovou pálkou.

Francouzský pilot je smířen s variantou, podle které v „královně motorsportu“ nezíská ani jedno vítězství.

„Může se to stát,“ řek Francouz k možnosti, že nikdy nevyhraje žádný závod F1. „Už tak můžu být rád, že jsem byl desetkrát na pódiu. Mohl jsem i vyhrát, ale v minimálně dvou grand prix se pro mě věci nevyvíjely dobře.“

Piloti ze středu pole mají minimum šancí dojet závod na stupních vítězů, což Grosjeana přivádí k otázce, zda – li je vůbec možné považovat formuli 1 za sport.

„Nazýváme formuli 1 sportem, je to ale vůbec sport? Nejsem si jistý. Je to show, sport by ale měl být fér, což formule 1 není,“ cituje rodáka ze Ženevy web racefans.net.

„Řídit monopost formule 1 je fyzicky velmi náročné. Je to tvrdé, je to náročné, od každého to hodně vyžaduje. Zároveň je to ale jako žádat Rogera Federera o to, aby hrál s pálkou pro stolní tenis,“ řekl Grosjean o souboji týmů ze středu pole s týmy ze špičky.

„Nazývali byste sport tenisem, kdyby všichni nemohli hrát se stejnými raketami? Nebo kdyby byl kurt na jedné straně širší než na druhé? To posuďte sami.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Wolff nemá obavy z nedostatku špičkových jezdců na trhu

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.