17
Fotogalerie

Španělské drama vyhrál Hamilton před Vettelem a Ricciardem

Mercedes nebo Ferrari? Už v kvalifikaci to bylo hodně těsné.

Kvalifikaci na Velkou cenu Španělska vyhrál Lewis Hamilton, který jen těsně porazil Sebastiana Vettela. Druhá řada byla finská. Ze třetí pozice odstartoval Bottas před Räikkönenem. Ze třetí řady odstartovali Verstappen a Ricciardo. Za nimi pak k radosti domácích fanoušků stál Fernando Alonso.

Závod

Start vyšel lépe Vettelovi, který se dostal na první místo. Hamilton byl druhý. V první zatáčce se vedle sebe dostali Bottas, Räikkönen a Verstappen. Räikkönen měl kontakt s Bottasem, ale hůře dopadl jeho kontakt s Vertappenem. Pro oba závod skončil. Räikkönen musel vůz odstavit přímo na trati s poškozeným zavěšením. Verstappen se dostal do boxů.

Start nevyšel ani Alonsovi, který reagoval na posun Massy a musel do kačírku. Ze 7. místa se propadl mimo bodovanou desítku.

Na kolizích v úvodu vydělali nejvíce jezdci Force Indie, kteří byli průběžně 5. a 6.

Mezi Vettelem a Hamiltonem to bylo průběžně kolem dvou sekund. Jako první zajel do boxů Vettel, který ve 14. kole přezul na měkké pneumatiky. Hamilton zamířil k mechanikům o sedm kol později a přezul na střední směs.

Vettela po zastávkách zdržel Bottas, který v té době ještě nestavěl. Rozdíl mezi Vettelem a Hamiltonem se tak zmenšil.

Ve 35. kole došlo ke kontaktu mezi Vandoornem a Massou. Jezdec McLarenu musel svůj vůz s poškozeným zavěšením odstavit. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car. Na jeho konci zajel Hamilton podruhé k mechanikům a nazul měkkou směs. Ferrari na to hned reagovalo zastávkou pro Vettela, který musel nazout střední směs.

Po výjezdu z boxů svedli Vettel a Hamilton ostrý souboj. Ferrari se ale udrželo v čele. Ve 44. kole ale Hamilton využil DRS a na konci cílové rovinky se přehnal přes Vettela.

Cíl závodu neviděl Valtteri Bottas, který musel zastavit kvůli technickému problému. Na třetí místo se tak posunul Ricciardo, který ale na vedoucí dvojici ztratil v cíli závodu více než minutu.

Dobrý závod zajeli jezdci Force Indie, kteří nakonec skončili hned pod stupni vítězů. Dvojité body dovezli i jezdci Toro Rosso a bodovat dokázal i Hülkenberg.

První body pro Sauber pak vyjel Wehrlein, kterému nakonec radost nepokazila ani pětisekundová penalizace za špatný vjezd do boxů.

Dalším závodem je za dva týdny Velká cena Monaka.

Konec: Hamilton, Vettel, Riciardo, ...

66/66: Takže bod pro Haas doveze Grosjean.

65/66: Magnussen má defekt, propadá se.

63/66: Dobrý závod také pro Hülkenberga, klterý je nyní 6.

60/66: Massa zase zbrzdil Vettela, který do něj málem narazil.

59/66: Nyní 3,2 s mezi Hamiltonem a Vettelem.

56/66: Wehrlein má náskok přes 5 sekund na devátého Magnussena. Sauberu by to mohlo vyjít na body.

55/66: Ricciardo už ztrácí minutu.

52/66: 2,5 sekundy mezi Hamiltonem a Vettelem.

48/66: Za Wehrleinem je to těsné, takže 5 s ho odsouvá mimo body.

47/66: Penalizace pro Wehrleina + 5 sekund za špatný vjezd do boxů.

46/66: Ham, Vet, Ric, Per, Oco, Hul, Weh, Sai, Mag, Kvy.

46/66: Vettel se nevzdává, je v DRS za Hamiltonem.

44/66: Hamilton jde do čela.

42/66: Hamilton ale zatím recept na Ferrari nenašel.

41/66: Přímý souboj o vítězství.

40/66: Takže už jen jedno Ferrari a jeden Mercedes na trati.

39/66: Bottas parkuje a kouří... (z vozu se kouří)

39/66: žluté vlajky.

38/66: Ostrý souboj Hamilton, Vettel. Němec zůstává první. Ale má měkké pneumatiky.

37/66: Na VSC vydělal Wehrlein, který je 8., ale je vyšetřován kvůli incidentu při vjezdu do boxů.

37/66: Vettel v boxech na konci 37. kola.

37/66: VSC skončil. Hamilton v boxech

36/66: Mechanici Mercedesu se chystali... ale nikdo nepřijel.

36/66: Wehrlein, Hulkenberg, Magnussen, Kvyat a Stroll v boxech.

35/66: Vandoorne musel odstavit vůz se zničeným zavěšením.

35/66: Kontakt mezi Massou a Vandoornem. VSC!

34/66: žluté vlajky.

33/66: Alonso podruhé v boxech.

31/66: Rozdíl mezi Vettelem a Hamiltonem nyní 6,2 s.

30/66: Pořadí: Vet, Ham, Bot, Ric, Per, Oco, Weh, Hul, Mag, Sai.

30/66: Na sedmém místě se drží Wehrlein, který jako jediný ještě nestavěl.

29/66: Bottas nyní nejrychlejší kolo. Také nazul střední směs.

27/66: Vettel nyní přibližně o 0,5 s rychlejší než Hamilton.

25/66: Vettel před Bottasem

25/66: Oba dojíždí Hamilton.

24/66: Vettel se nedostal před Bottase ani s využitím DRS.

22/66: Vettel dojel Bottase, který ještě nestavěl.

22/66: Hamilton nasadil střední směs.

21/66: Hamilton v boxech. Je tam i Ricciardo.

20/66: Vettel byl v boxech a na Hamiltona ztrácí 14 sekund. Blíží se k Bottasovi.

18/66: Vettel o dvě sekundy rychlejší než Hamilton.

17/66: Hamilton zůstává na trati, Vettel nejrychlejší ve všech sektorech.

16/66: Vettel před Ricciardem.

16/66: Incidenty z první zatáčky bez trestů. Nyní se podívají stewardi na Saine a Magnussena.

14/66: Vettel se vynořil za Ricciardem.

14/66: Vettel v boxech

14/66: Magnussen a Sainz v boxech, Sainz na výjezdu posekal trávník.

13/66: Alonso byl v boxech.

13/66: Hamilton na to tlačí, ale Vettel taky. Jedou vlastní kategorii. Rozdíl se pohybuje mezi 2,2 až 2,5 s. Bottas na ně ztrácí už 9 sekund.

11/66: Těsné je to mezi 8. Magnussenem a 9. Sainzem. Španěl ale zatím recept na jezdce Haasu nenašel.

9/66: Nejrychlejší kolo závodu pro Vettela.

8/66: Alonso je 11., těsně za Grosjeanem.

7/66: Vettel a Hamilton zajíždějí posobné časy. Rozdíl 2,4 sekundy. Bottas nestačí, na Hamiltona ztrácí už skoro 6 sekund.

3/66: Verstappen také končí. Pořadí: Vet, Ham, Bot, Ric, Per, Oco, Hul, Mag, Sai, Gro, Alo,....

2/66: Räikkönen skončil. Špatná zpráva pro Ferrari pro Pohár konstruktérů. Vettel ujíždí. Má už přes 2 sekundy.

1/66: Levé přední zavěšení Räikkönena je zničené po kontaktu s Verstappenem. Alonso byl v kačírku.

1/66: Vettel vede. Druhý Hamilton, Räikkönen se propadl.

1/66: Start!

14:00: jezdci se vydávají do zaváděcího kola.

13:58: Palmer, Kvjat, Vandoorne starují na střední směsi. Ostatní na měkké.

13:50: Španělská hymna. Na stupních vítězů jsme ji slyšeli naposledy před čtyřmi lety.

13:40: vzduch má 24, trať 43 stupňů.

13:33: na startovním roštu vše připraveno. Čeká se na monoposty.

13:31: Jezdci se vydávají na trať.

13:30: zelená světla na konci boxové uličky.

13:15: Velmi důležitý bude start. V Soči Ferrari nevyšel, a tak Scuderia narychlo upravila svůj volant, jak můžete vidět na videu.

13:07: Nejrychlejší je strategie na tři zastávky, ale v závodě uvidíme spíše dvě. Zajímavý je velký rozdíl mezi měkkou a střední směsí, který dělá až 2 sekundy.