Spa už nebude nejdelším okruhem v kalendáři. Překoná ho okruh v Saúdské Arábii

Formule 1 míří do Saúdské Arábie na nejdelší a možná také nejdražší okruh v současném kalendáři.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Spa už nebude nejdelším okruhem v kalendáři. Překoná ho okruh v Saúdské Arábii  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Médii se šíří informace, že formule 1 zavítá do Saúdské Arábie, která už vloni hostila závod formule E a za pár měsíců se tam pojede Dakar. 

Okruh pro F1 ještě není postavený a vzhledem k megalomanským plánům je spíše nepravděpodobné, že se vše stihne do roku 2021, jak si F1 a místní plánují.

Nová destinace pro F1 zatím nebyla oficiálně potvrzena, ale podle webu RaceFans je až velkou náhodou, že se spekulace o tomto závodě objevily zrovna v době, kdy ředitel Liberty Media bude s investory řešit výsledky společnosti za druhé čtvrtletí.

Nový okruh by měl vyrůst v zábavním areálu Qiddiya, který se nachází v hornaté oblasti asi hodinu cesty od Rijádu. Na přípravě okruhu se má podílet poradenská firma Test and Training International v čele Alexandrem Wurzem. 

Délka okruhu má překonat Spa, který je se svými 7 004 metry aktuálně nejdelším okruhem kalendáře formule 1. Fanoušky určitě potěší, že podobně jako Spa, má Qiddiya disponovat výraznými převýšeními.

Na okruhu bude řada zajímavých prvků a to včetně průjezdu osvětleným akváriem.

F1 se příští rok vrací do Nizozemska a poprvé zavítá do Vietnamu. Naopak závody v Miami nebo Africe jsou v nedohlednu. Formule 1 tak potřebuje destinaci, která je ochotna do rozpočtu přispět větší částkou. V případě závodu v Saúdské Arábii se spekuluje o pětileté smlouvě v hodnotě 50 milionů dolarů ročně.

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Váš názor Další článek: Video: MiniDrivers a GP Maďarska 2019
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00