Soutěžíme jako jeden. Mazepin zakládá nadaci, Uralkali chystá kroky proti Haasu

Nikita Mazepin chystá nadaci, která má podpořit ruské sportovce.
Foto: Getty Images 
Soutěžíme jako jeden. Mazepin zakládá nadaci, Uralkali chystá kroky proti Haasu | Foto: Getty Images

Nikita Mazepin skončil kvůli ruské agresi vůči Ukrajině u týmu Haas. Ten nyní hledá nástupce – mluví se o Giovinazzim, Magnussenovi a Hülkenbergovi. 

U Haasu samozřejmě skončila také firma Mazepinova otce. Uralkali vydala prohlášení, podle kterého „má v úmyslu chránit své zájmy v souladu s platnými právními postupy a vyhrazuje si právo zahájit soudní řízení, požadovat náhradu škody a požadovat vrácení značných částek.“

Podle Uralkali už totiž byla většina sponzorských prostředků pro rok 2022 týmu vyplacena a americký tým „tak nesplnil své závazky vůči Uralkali pro letošní sezónu“.

Firma uvádí, že rozhodnutí Haasu ukončit smlouvu bylo „nerozumné“ a společnost „věří, že sport by měl být vždy bez politiky a tlaku vnějších faktorů“.

Mazepin zakládá nadaci

Náhrada od společnosti Haas a zbývající část sponzorského financování společnosti Uralkali na rok 2022 budou použity k založení nadace na podporu sportovců, kteří stejně jako Mazepin nemohou soutěžit. Podle Mazepina „z politických důvodů.“.

Ruský paralympijský tým bude mezi prvními, které nadace podpoří. Název nadace bude „Soutěžíme jako jeden“ alias „We Compete As One“. Nelze to nevnímat jako určitou formu výsměchu F1, která založila projekt s téměř stejným názvem (jen slovo compete nahrazuje slovo race).

Mazepin si v ruských médiích postěžoval, že on a jeho krajané byli „kolektivně potrestáni jen kvůli pasům, které vlastní“. 

Další článek: Mercedes a Red Bull jsou před námi, říká Norris