Soupisky týmů pro sezónu 2011 se uzavírají, volných míst zbývá už jen málo

Zatímco rok 2010 přinesl několik velkých přestupů, letošní sezóna bude na jezdecké změny chudá a v roce 2011 můžeme očekávat sestavy velmi podobné těm letošním.
Soupisky týmů pro sezónu 2011 se uzavírají, volných míst zbývá už jen málo

Dlouhou dobu jasno mají o svých pilotech top týmy. Red Bull, McLaren, Ferrari a Mercedes daly jasně najevo, že jejich současní závodní jezdci dostanou důvěru i v příští sezóně.

Nejlepší zatím nepotvrzená závodní sedačka má proto žlutou barvu a nyní v ní sedí Vitalij Petrov. Renault byl dlouho středem pozornosti médií, protože byl v kontaktu s manažery Kimiho Räikkönena, ale veškeré spekulace ukončil sám finský jezdec s tím, že pro Francouze příští rok závodit určitě nebude. Vedení Renaultu chce po Petrovovi konzistentní výsledky, s čímž má ruský pilot občas problémy. Ale vzhledem k tomu, jak se k týmu z Enstone hrnou ruští sponzoři, je v tuto chvíli nejpravděpodobnější, že si ho Renault nechá i v příští sezóně vedle již potvrzeného Roberta Kubici.

Oficiálně nikoho zatím nepotvrdila Force India, ale s výkony Adriana Sutila panuje spokojenost a tým si ho chce nechat. Liuzzi má ve svých výkonech výkyvy, ale tým za ním stojí a říká, že mu musí přizpůsobit auto. Navíc Force India ani neplánuje test mladého jezdce či jezdců na konci sezóny v Abú Zabí. Robert Fernley to za stáj Vidžaje Mallyi odůvodnil slovy: "Jsme spokojeni s piloty, které máme." Na otázku, zda to platí i s ohledem na příští rok, odpověděl: "Ano."

Záložním jezdcem Force Indie je ale Paul di Resta, který dostával příležitost ve volných trénincích. Norbert Haug sice za Mercedes přiznal, že by rád viděl di Restu v závodním kokpitu indické stáje v příští sezóně, ale dodal, že konečné rozhodnutí není na něm. Pokud by tedy mělo dojít ke změně, tak by zřejmě di Resta nahradil Liuzziho, ale v tuto chvíli se jeví pravděpodobnější, že si Ital své místo udrží.

Williams se zamiloval do Rubense Barrichella a chce s ním pokračovat i v příštím roce. Vývojových schopností Brazilce si velmi cení i dodavatel motorů Cosworth. V Grove ale čekají s ohlášením složení na druhého jezdce. Podle Adama Parra není možné v tuto chvíli nic potvrdit, osud Nica Hülkenberga je proto nejistý.

Týmy Sauber a Toro Rosso své jezdecké dvojice potvrdily, ve Faenze zůstane vše beze změny, zatímco v Hinwilu přijde na místo Nicka Heidfelda Sergio Pérez, a stane se tak týmovým kolegou Kamuje Kobajašiho. Jezdecké složení se pravděpodobně nezmění ani u Lotusu, oznámil to v Suzuce Jarno Trulli, který očekává, že ho Tony Fernandes potvrdí spolu s Heikkim Kovalainenem velmi brzy.

Virgin Racing je spokojený s Timem Glockem a cení si jeho zkušeností. Němec sice před časem prohlásil, že se poohlíží i jinde, protože má možnost z týmu odejít, ale pak rychle dodal, že stojí za Virginem a je připraven s ním pracovat a pomoci mu v cestě nahoru. Mnohem méně jisté místo má Lucas di Grassi. Jeho vůz teď dostává v prvních volných trénincích Jerome D´Ambrosio a stáj Richarda Bransona evidentně hodnotí své další možnosti.

Samostatnou kapitolou je tým HRT, u něhož nelze s jistotou říct, jaké jezdecké složení bude mít v příští Grand Prix, takže je prakticky nemožné odhadovat, komu dá své monoposty k dispozici příští rok. Za předpokladu, že se postaví na startovní rošt.

Složení týmů pro sezónu 2011

Tým Jezdec č. 1 Jezdec č. 2
Red Bull Racing Sebastian Vettel Mark Webber
McLaren Lewis Hamilton Jenson Button
Ferrari Fernando Alonso Felipe Massa
Mercedes GP Michael Schumacher Nico Rosberg
Renault Robert Kubica Vitalij Petrov?
Force India Adrian Sutil? Vitantonio Liuzzi?
Williams Rubens Barrichello? Nico Hülkenberg?
Sauber Kamuj Kobajaši Sergio Pérez
Toro Rosso Sébastien Buemi Jaime Alguersuari
Lotus Heikki Kovalainen? Jarno Trulli?
HRT ? ?
Virgin Timo Glock? ?
Pozn.: Jména bez otazníků týmy už potvrdily.
Další článek: Výrobci motorů chtějí ve formuli 1 zachovat osmiválce, je to levnější řešení

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.