Soupeři si lámou hlavu nad výkonem motoru Ferrari. Dopisují si s FIA

Ferrari letos nebojuje o tituly, v pomalých zatáčkách hodně ztrácí, ale na rovinkách je bezkonkurenční. Soupeři se snaží přijít na to, v čem je trik.

Ferrari má za sebou dva úspěšné víkendy. V obou vyhrál Charles Leclerc. Zejména v Monze hrály důležitou roli jeho schopnosti a pevné nervy, ale ještě více motor. 

Mattia Binotto mluví o tom, že za silný výkon ve Spa a v Monze vděčí Ferrari svému motoru a také nízkému odporu SF90. To je pro Scuderii trochu dvousečná zbraň, protože nízký odpor znamená i nižší přítlak, který pak Ferrari chybí v zatáčkách.

Binotto nemá rád, když ho srovnávají s Harrym Potterem

Binotto nemá rád, když ho srovnávají s Harrym Potterem

Auto Motor und Sport píše, že soupeři této teorii moc nevěří. Zejména v Monze jezdí týmy s tak malými křídly, že se rozdíly v množství odporu zejména u nejlepších týmů stírají.

Ferrari mělo velmi silný motor už vloni a hodně se spekulovalo, v čem může být tajemství. FIA přijala několik opatření v oblasti baterie a také dále zpřísnila spalování oleje. Ferrari je ale zpět v plné síle. Dokonce ještě silnější.

Podrobně o změnách technických pravidel v sezoně 2019

Podrobně o změnách technických pravidel v sezoně 2019

Do Spa se předpokládalo, že Ferrari dokáže dostat z už tak silného motoru krátkodobě ještě o 40 kW více, což je necelých 55 koní.

Tento extra výkon dokáže Ferrari dostat jen v rychlém kole v kvalifikaci, na začátku závodu nebo po restartu. Z toho Auto Motor und Sport a soupeři odvozují, že Ferrari k získání extra výkonu potřebuje jedno pomalé kolo.

V Monze po nasazení Specifikace 3 se však zdálo, že Ferrari dokáže svůj motor ždímat po celý závod. Lewis Hamilton byl pověšený na Leclercovi po velkou část závodu, mačkal DRS, ale podle inženýrů Mercedesu se k Leclercovi na rovince přiblížil jen o dva metry. 

Mercedes očekával, že bude stačit počkat, až se Leclercovi vybije baterie. Ale to se nestalo. 

Leclercův boj v číslech. V polovině kol byl náskok menší než sekunda

Leclercův boj v číslech. V polovině kol byl náskok menší než sekunda

Soupeři i nadále řeší, v čem tkví tajemství Ferrari. Podle Wolffa už Mercedes možná tuší. 

„Poslali jsme několik podezření FIA, ale nedostali jsme odpověď,“ prozradil zase Christian Horner.

Existuje několik teorií. Jedna předpokládá, že Ferrari dokáže nějak z baterie dostat 160 místo 120 kW. Pomalé kolo pak potřebuje na dobití baterie.

Další teorie pracuje s možností, že Ferrari nějak využívá při spalování olej, který je používán k chlazení potrubí.

Třetí teorie pracuje s tím, že Ferrari dokáže v pomalém kole nějak dostat palivo za senzor pro měření průtoku a toto palivo následně použije v rychlém kole.

Problém je, že tyto teorie jsou většinou za hranou pravidel a FIA by na to přišla a situaci řešila. To se však zatím nestalo a rudé vozy na rovinkách dál ukazují soupeřům záda.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Váš názor Další článek: Realista Leclerc od Singapuru mnoho neočekává
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00