Souhrn: První sezona Romana Staňka ve formuli 2 (1. díl) | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Souhrn: První sezona Romana Staňka ve formuli 2 (1. díl)

Česká republika letos měla po dlouhých 11 letech svého zástupce v nejprestižnějším juniorském formulovém šampionátu. Jak si Roman Staněk vedl v první polovině letošní sezony F2?

Letošní sezona formule 2, která je považována za jakýsi předpokoj královny motorsportu, čítala celkem 13 zastávek. Ani u jedné z nich nechyběl český zástupce Roman Staněk, který si jako nováček připsal 15 bodů a celkově obsadil 18. příčku. 

F1sport nyní přínáší souhrn jeho debutové sezony mezi juniorskou elitou. V úvodním článku se ohledneme za prvními šesti z celkových 13 zastávek letošního ročníku F2.

Bahrajn

Roman Staněk započal svoji pouť ve formuli 2 velmi nadějně, když v kvalifikaci v Bahrajnu obsadil devátou příčku se ztrátou méně než jedné sekundy na polemana, kterým byl Théo Pourchaire.

Staněk si díky tomu zajistil druhou příčku pro start ve sprintu, ale této výhodné pozice nevyužil a nakonec dojel třináctý.

„První tři kola jsem měl problém se zadními brzdami, které se nezahřály a když jsem přijel do desáté zatáčky, tak jsem probrzdil, protože auto prostě nezastavovalo. Probrzdil jsem si gumu a to ovlivnilo celý závod,“ vysvětlil tehdy Staněk pro F1sport.

Ideálně pak Staňkovi v Bahrajnu nevyšel ani hlavní závod, ve kterém ho hned v prvním kole sestřelil další nováček Victor Martins.

Džidda

Víkend v Džiddě zahájil Staněk 16. místem v kvalifkaci, které se po penalizaci v podobě ztráty pěti míst (kvůli chybě týmu s pneumatikami) proměnilo na předposlední 21. příčku.

Český závodník se tak na městkém okruhu dostal do těžké situace, ze které se v následném průběhu víkendu nedokázal vymanit. Výsledkem toho byla 17. příčka ve sprintu a 14. pozice ve hlavním závodě.

Melbourne

V Austrálii se Staněk kvalifikoval jako 17. v pořadí. Ve sprintu pak český pilot společně se svým týmem zariskoval a poté, co začalo pršet, přezul na pneumatiky do mokrých podmínek. Tento tah se mu však nakonec nevyplatil, jelikož se počasí rychle umoudřilo.

Nadějněji se pro Staňka vyvíjel hlavní závod, po jehož konci se rodák z Valašského Meziříčí těšil z jednoho bodu za desátou příčku. Několik hodin po závodě však český mladík obdržel 5sekundový trest za kolizi s Mainim, a to jej odsunulo až na konečnou 14. pozici.

Baku

Na městském okruhu Ázerbájdžánu, kde stejně jako v Melbourne i v Džiddě startoval poprvé, se Staněk kvalifikoval jako dvanáctý.

V sobotním sprintu se Čech brzy po startu dostal do první desítky, jenže následně mu nevyšel útok na Enza Fittipaldiho a propadl se na třináctou příčku. V závěru měl však Staněk více štěstí, když se po kolizích soupeřů posunul zpět na devátou pozici, na které projel i cílem. Poté Staněk prožil podobný scénář jako v Austrálii, jen v opačném gardu. V tomto případě si pilot stáje Trident polepšil o jednu příčku, když byl penalizován Isack Hadjar. Staněk tak mohl stlavit první bod v F2.

Neděle již tak úspěšná pro Staňka nebyla, když se po nadějném úvodu s přibývajícími koly propadal a nakonec byl klasifikován jako 17. v pořadí se ztrátou více než 40 sekund na vítězného Brita Olivera Bearmana z týmu Prema.

Monako

Sérii závodů na městských okruzích letos piloti F2 zakončili v Monaku, kam se Staněk jako závodník vydal vůbec poprvé v kariéře. Úvod víkendu v monackém knížectví však českému reprezentantovi nevyšel, jelikož ve volném tréninku kolidoval s Ralphem Boschungem a přišel o drahocenný čas pro seznámení se s dráhou.

Absence tréninku dohnala Staňka v kvalifiakci, ve které obsadil 11. místo ve své kvalifikační skupině a musel startovat z poslední řady.

Ve sprintu však již český závodník předvedl lepší výkon a dojel si pro třináctou příčku. Vrchol víkendu pak pro Staňka přišel v neděli, kdy se na něj po delší době usmálo štěstí.

Jezdec Tridentu byl totiž jedním z jezdců, kteří si povinný pit stop odbyli až během jízdy za safety carem, který byl na trať vyslán ve 22. kole. Odklizení harovaného vozu Jacka Doohana si nakonec vyžádalo přerušení závodu, po kterém následoval nezvyklý restart, kdy bylo jezdecké pole rozděleno do dvou částí s 30sekundovou mezerou. 

Staněk, který byl v první  osmičlené skupině, se tak ocitl v ideální pozici pro zisk bodů. Čech si tuto šanci nenechal vzít a poté, co odolal tlaku ze strany Victora Martinse, si dojel pro šest bodů za sedmou pozici.

Barcelona

Šestou zastávku letošní sezony F2 hostil katalánský okruh nedaleko Barcelony. 

Staněk sice v kvalifikaci ztratil na nejrychlejšího Bearmana necelou sekundu (konkrétně 0,954 sekundy), ale ani jeho snaha nestačila na lepší než 18. pozici.

V následných závodech si český pilot nicméně vedl o něco lépe. V sobotu si Staněk na mokré dráze dojel pro třináctou pozici, když za body zaostal o necelých pět sekund, zatímco v neděli si o jedno místo polepšil a byl klasifikován jako dvanáctý. Na body to ale tentokrát nestačilo.

O tom, jak se Romanu Staňkovi dařilo ve Spielbergu, v Silverstone, v Budapešti, ve Spa, v Zandvoortu, v Monze a v Abú Dhabí, se brzy dočtete ve druhém díle našeho souhrnu.

Doporučujeme

Články odjinud