Současné formule jsou moc těžké, zoufá si Vettel

Vozy formule 1 mají ohromný přítlak, který však stále nedokáže vyvážit vysokou hmotnost monopostů. Ta dosahuje téměř 750 kg.
Současné formule jsou moc těžké, zoufá si Vettel

Formule jsou po návratu turbomotorů velice rychlé. Traťové rekordy padají jeden za druhým. Podle Sebastiana Vettela to však nestačí. Vozům by prospěla odtučňovací kúra.

„Co se týče přítlaku, jsou vozy fenomenální. Je neskutečné, jak auta drží a jak jsou blesková ve středně rychlých a rychlých zatáčkách.

V pomalých úsecích je ale vysoká hmotnost znát. Pociťujete to třeba při rychlých změnách směru jízdy v šikanách nebo při projíždění vlásenkami. Auta jsou zkrátka podle mého názoru moc těžká.

Radši bych měl lehčí vozy i za cenu menšího přítlaku. Nakonec bychom měli stejné časy na kolo, ne-li ještě rychlejší. Současný trend těžších aut je důsledkem pohonných jednotek a věcí, které s nimi souvisejí.

Pochopitelně jsou tu také bezpečnostní záležitosti, kterých není možné se zbavit. Takové halo váží kolem deseti kilogramů. Možná by šlo trochu zlehčit a zajistit stejnou bezpečnost. Nicméně je to věc, kde mi kila ani tak nevadí.

O jiných věcech už můžeme debatovat. Myslím si, že bychom si měli vzpomenout, jaký byl pocit jet ve formuli vážící jen 600 nebo 620 kilo. Nyní je to klidně 750.

Když sedíte v motokáře, je to něco úplně jiného. Za fakt, že jsou to tak mrštné stroje, může do velké míry právě malá hmotnost. I přestože nejsou objektivně příliš silné, mohou být velmi, velmi rychlé.

A o to právě jde. Vrátit pocit, že si s autem můžete hrát jako s motokárou,“ řekl Vettel v rozhovoru pro Autosport.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Jacques Villeneuve má 49. Podívejte se na jeho nejpeprnější názory z poslední doby

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen