Současná motorová pravidla jsou směšná, říká Johansson

Bývalý a velmi zkušený jezdec formule 1 Stefan Johansson kritizuje současná motorová pravidla. Vadí mu penalizace i omezený vývoj.
Současná motorová pravidla jsou směšná, říká Johansson

Stefan Johansson závodil v F1 v letech 1980 až 1991 a to mimo jiné za McLaren a Ferrari. Současná formule 1 se mu ale moc nelíbí. Jako největší problém vidí složitá motorová pravidla. „V F1 máte sankce za to a tamhle to a nesmíte vyvíjet,“ říká pro Motorsport.com.

„Proč nenechat (výrobce) pokračovat ve vývoji, aby měli možnost to napravit? Je to směšné, že máme formuli, kde je jen jeden úspěšný motor a ostatním není dovoleno vyvíjet, což samozřejmě potřebuji, aby se stali konkurenceschopnými.“

„Ale můžete přišroubovat 500 nových komponent na šasi každý víkend, když chcete. Top týmy mají samozřejmě bedny aerodynamických komponent v každodenní a nikdy nekončící vývojové válce se svými šasi, ale nemohou se dotknout motoru,“ zlobí se Johonasson.

„Pokud je váš motor stejně špatný jak ten od Hondy, tak co uděláte? Máte povoleno pouze x upgradů. A navrch ještě nemůžete ani testovat.“

Foto: Getty Images / Pascal Rondeau

Další článek: Závod formule E v Německu ohrožuje uprchlická krize

13:15 | Sergio Pérez je dnes v továrně Red Bullu.
10:36 | Dánský pilot Frederik Vesti, který vloni skončil čtvrtý ve F3, se stal juniorským jezdcem Mercedesu.
9:18 | Jenson Button dnes slaví 41. narozeniny.
18. ledna | Monacký autoklub popřel spekulace, podle kterých by letošní Grand Prix Monaka měla být zrušena. Závod se prý pojede (vloni chyběl v kalendáři F1 poprvé od roku 1955).