Snažil se Ecclestone vyhnout soudu? Nabízel prý 800 milionů korun

Bernie Ecclestone má zřejmě pochybnosti o tom, že vyhraje současný soudní proces. Nabídl proto horentní sumu, aby soudu zabránil.
Snažil se Ecclestone vyhnout soudu? Nabízel prý 800 milionů korun

Bernie Ecclestone měl v roce 2005 zaplatit manažérovi banky BayernLB Gerhardu Gribkowskému 26 milionů liber. Podle německé obžaloby se jednalo o úplatek. Ecclestone měl chtít snížit cenu Formule 1, aby firma CVC mohla koupit od německé banky komerční práva (47%) k soutěži za co nejmenší peníze. 

Gribkowsky byl odsouzen a v současné době je ve výkonu trestu, kde si odpykává 8,5 let. Bernie Ecclestone si mezitím užívá svůj majetek a stále vede formuli 1. 

Britský The Independent přinesl informaci, podle níž se Ecclestone snažil soudu vyhnout. Zástupci Ecclestoneho nabízeli bance BayernLB vrácení provize, která činila 5% z prodeje práv nebo také 24,7 milionů liber. Banka ale dohodu odmítla.

Problém je, že podobná dohoda by rozhodně nebyla mimosoudním vyrovnáním, ale mohla by být chápána jako pokus o další úplatek. To však Ecclestone odmítá.

„Nevím, proč jsem nabízel, že tu provizi vrátím. Tehdy jsme se dohodli, že to uděláme, pokud nás to zbaví těch nesmyslů. Neřekl jsem, že ji vrátíme, ale že bychom mohli z té provize něco vrátit. Jeden z právníků mluvil s bankou BayernLB s tím, že vracet celých 5% je moc, že by to mohlo být třeba 2,5%“, říká Ecclestone.

Ecclestone dlouhodobě obvinění z korupce odmítá a staví se do role oběti vydírání. Gribkowsky na něj měl tlačit s tím, že pokud nebude provize vyplacena, obviní Ecclestoneho nepodloženě z daňových podvodů.

Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Gribkowsky se odvolal proti rozsudku v korupční aféře

Gribkowsky se odvolal proti rozsudku v korupční aféře

Gribkowsky přiznal přijetí úplatku od Ecclestona. Šéf formule 1 to odmítá

Gribkowsky přiznal přijetí úplatku od Ecclestona. Šéf formule 1 to odmítá

Diskuze (8) Další článek: Pirelli oznámilo alokaci pneumatik na příští závody
21. března | Juan Manuel Correa se stal novým vývojovým jezdcem Alfy Romeo. Není to překvapení, Correa závodí za český juniorský tým Sauberu ve F2.
21. března | Pneumatiky pro Monako: C5, C4, C3... tedy nejměkčí a stejné jako pro Kanadu.
21. března | Ayrton Senna by dnes oslavil 59. narozeniny.
20. března | V Hanoji začala stavba okruhu. První závod se má jet ve Vietnamu už za rok.

GP Bahrajnu 2019

Pátek 29. března 2019
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 30. března 2019
3. trénink 13.00–14.00
Kvalifikace 16.00–17.00
Neděle 31. března 2019
Závod 17.10