Snažil se Ecclestone vyhnout soudu? Nabízel prý 800 milionů korun

Bernie Ecclestone má zřejmě pochybnosti o tom, že vyhraje současný soudní proces. Nabídl proto horentní sumu, aby soudu zabránil.
Snažil se Ecclestone vyhnout soudu? Nabízel prý 800 milionů korun

Bernie Ecclestone měl v roce 2005 zaplatit manažérovi banky BayernLB Gerhardu Gribkowskému 26 milionů liber. Podle německé obžaloby se jednalo o úplatek. Ecclestone měl chtít snížit cenu Formule 1, aby firma CVC mohla koupit od německé banky komerční práva (47%) k soutěži za co nejmenší peníze. 

Gribkowsky byl odsouzen a v současné době je ve výkonu trestu, kde si odpykává 8,5 let. Bernie Ecclestone si mezitím užívá svůj majetek a stále vede formuli 1. 

Britský The Independent přinesl informaci, podle níž se Ecclestone snažil soudu vyhnout. Zástupci Ecclestoneho nabízeli bance BayernLB vrácení provize, která činila 5% z prodeje práv nebo také 24,7 milionů liber. Banka ale dohodu odmítla.

Problém je, že podobná dohoda by rozhodně nebyla mimosoudním vyrovnáním, ale mohla by být chápána jako pokus o další úplatek. To však Ecclestone odmítá.

„Nevím, proč jsem nabízel, že tu provizi vrátím. Tehdy jsme se dohodli, že to uděláme, pokud nás to zbaví těch nesmyslů. Neřekl jsem, že ji vrátíme, ale že bychom mohli z té provize něco vrátit. Jeden z právníků mluvil s bankou BayernLB s tím, že vracet celých 5% je moc, že by to mohlo být třeba 2,5%“, říká Ecclestone.

Ecclestone dlouhodobě obvinění z korupce odmítá a staví se do role oběti vydírání. Gribkowsky na něj měl tlačit s tím, že pokud nebude provize vyplacena, obviní Ecclestoneho nepodloženě z daňových podvodů.

Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Gribkowsky se odvolal proti rozsudku v korupční aféře

Gribkowsky se odvolal proti rozsudku v korupční aféře

Gribkowsky přiznal přijetí úplatku od Ecclestona. Šéf formule 1 to odmítá

Gribkowsky přiznal přijetí úplatku od Ecclestona. Šéf formule 1 to odmítá

Další článek: Pirelli oznámilo alokaci pneumatik na příští závody

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
25. září | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10