Snaha týmů povolit využívání výfukových plynů v příštím roce nevyšla

Některé týmy usilovaly o takové nastavení pravidel 2012, které by umožňovalo foukání výfukových plynů mimo akceleraci a jejich využívání pro aerodynamické účely. Nevyšlo jim to.
Snaha týmů povolit využívání výfukových plynů v příštím roce nevyšla

Mezinárodní automobilová federace nadvakrát zakázala foukání difuzorů a jiných komponent výfukovými plyny v rámci regulí pro rok 2012. V prvním kroku určila, že výfuky musí směřovat v zadní části vozu nahoru, v druhém kroku pak omezila nastavení motorů.

Některé týmy ale v úvodních fázích návrhů svých monopostů 2012 počítaly s tím, že bude možné foukat plyny do výfuků, i když není sešlápnutý plynový pedál, a využívat je pro aerodynamické účely alespoň třeba na části zadního křídla. Když přišel výše zmíněný druhý krok v podobě restrikcí pro nastavení motorů, znamenalo to pro ně významnou změnu.

Foukání výfukových plynů mimo akceleraci totiž zvyšuje spotřebu paliva, a tudíž vůz potřebuje větší palivovou nádrž, která diktuje určité jeho rozměry a vnitřní uspořádání.

V rámci Technické pracovní skupiny proto vznikla iniciativa, jejímž cílem bylo znovu umožnit foukání výfukových plynů mimo akceleraci, a návrh úpravy pravidel dokonce prošel až do Komise formule 1. Podle Autosportu se ale nakonec týmy Ferrari, Sauber a HRT postavily proti a zákaz zůstal pro příští sezónu platný. Technická pracovní skupina se bude tímto tématem znovu zabývat s výhledem na sezónu 2013.

Diskuze (7) Další článek: Hamilton je Alonsovi vděčný za chválu, Button Briatoremu nikoliv
18:46 | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
23. října | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen