Smrt Senny mě stále pronásleduje, přiznává Newey

Šéfdesignér Adrian Newey se stále nevyrovnal s tím, že Ayrton Senna zahynul v jeho voze a že se už nikdy nedozví proč.
Smrt Senny mě stále pronásleduje, přiznává Newey

Senna zemřel v roce 1994 v Imole za volantem williamsu, který byl dílem současného šéfdesignéra Red Bullu Adriana Neweyho.

"Co se stalo ten den, co zavinilo tu nehodu, to mě dodnes pronásleduje," uvedl Newey v rozhovoru pro BBC.

Sennova smrt zůstává neobjasněna a podle Neweyho se už nikdo nikdy nedozví, co ji způsobilo.

"Selhání sloupku řízení, byla to příčina, nebo k němu došlo během té nehody?" ptá se už téměř 20 let sám sebe Newey. "Není pochyb o tom, že prasknul. Ale všechna data, záběry z kamer na okruhu a záběry z vozu Michaela Schumachera, který za ním jel - nic z toho nenasvědčuje selhání sloupku řízení."

"Auto se nejdřív přetočilo do smyku a Ayrton to zastavil, teprve poté jel rovně. Ale první věc, ke které došlo, byl přetáčivý smyk, podobný jako vídáte na oválech ve Státech - autu ujede zadek, jezdec to koriguje a pak jede rovně a narazí do vnější zdi, což podle všeho neodpovídá selhání sloupku řízení."

U Senny Neweyho mrzí ještě jedna věc, a to že mu nedokázal dát auto, které by naplnilo očekávání.

"Měl kolem sebe auru, něco těžko popsatelného. Jeho přítomnost byla určitě výrazná," popisoval. "Jedna z věcí, které mě budou asi vždy pronásledovat, je, že přišel k Williamsu, protože se nám poslední tři roky podařilo postavit slušné auto a on chtěl být v týmu, o kterém si myslel, že postaví nejlepší auto."

"Bohužel auto roku 1994 nebylo na začátku sezóny dobré. Ayrtonův talent a odhodlání... Snažil se s tím autem jezdit a dělat věci, kterých nebylo schopné. Přijde mi to jako velká škoda a nespravedlivé, že byl v takové pozici. A pak, když jsme auto vyladili, tak s námi samozřejmě už nebyl."

Další článek: Video: Korejský Jeongam z pohledu pneumatik