Smolař Pascal Wehrlein. Po sobotní diskvalifikaci přišel i o nedělní pódium

Po sobotním závodě formule E v mexické Pueble si německý pilot Porsche musel říkat, že hůře už být nemůže. O vítězství přišel po diskvalifikaci za administrativní chybu svého týmu při deklaraci sady pneumatik zvolené pro závod technickému delegátovi FIA. V neděli se poté Wehrlein radoval alespoň z druhého místa, avšak ne na dlouho.
Foto: ABB Formula E
Smolař Pascal Wehrlein. Po sobotní diskvalifikaci přišel i o nedělní pódium | Foto: ABB Formula E

Šestadvacetiletý závodník se v neděli podíval na stupně vítězů, kde převzal trofej za druhé místo. Netrvalo ovšem dlouho a pohár musel předat Nickovi Cassidymu, který se na druhé místo posunul místo něj.

Komisaři Wehrleinovi po závodě udělili trest v podobě pětisekundové penalizace, která německého pilota Porsche odsunula na konečné čtvrté místo.

Wehrlein po diskvalifikaci přišel o vítězství, z triumfu v Mexiku se raduje di Grassi

Wehrlein po diskvalifikaci přišel o vítězství, z triumfu v Mexiku se raduje di Grassi

A důvod trestu? Historicky nejmladší šampion DTM a bývalý pilot F1 během závodu na 45 minut a 1 kolo příliš pozdě aktivoval fanboost, tedy krátkodobé zvýšení výkonu, které získává pět jezdců na základě hlasování fanoušků.

 „Technická data ukazují, že pilot sice aktivoval fanboost, ale kvůli nízké hladině zbývající energie v baterii nebylo dosaženo stanoveného výkonu 240 kW. Data dále ukazují, že maximální energie 100 kJ nebyla plně využita,“ stojí ve vysvětlující zprávě FIA.

Edoardo Mortara získal druhé vítězství ve formuli E v kariéře

Edoardo Mortara získal druhé vítězství ve formuli E v kariéře

Jinými slovy, Pascal Wehrlein sice splnil povinnou aktivaci přiděleného fanboostu, nicméně příliš pozdě na to, aby dosáhl na pravidly stanovenou úroveň výkonu pohonné jednotky. Penalizaci tak Němec v podstatě dostal za to, že pozdním využitím fanboostu sám sobě uškodil.

Po propadu jezdce Porsche se už zmiňovaný Cassidy vyhoupl na druhou příčku za vítězného Mortartu a třetí nakonec skončil Oliver Rowland s Nissanem.

Porsche se odvolalo proti diskvalifikaci

Bezprostředně po sobotním závodě byl diskvalifikován v cíli první Wehrlein, jeho týmový kolega z Porsche Andre Lotterer i oba monoposty Nissan Sébastiena Buemiho a Olivera Rowlanda.

Oba týmy byly potrestány za stejný prohřešek. Technický delegát FIA nedostal včas informace o vybraných sadách pneumatik pro závod (musí být zaslány nejpozději 10 minut před startem) a Michelin se podle FIA nemohl správně starat o tlak v pneumatikách.

Porsche však proti rozhodnutí podalo odvolání.

Formule E míří do Monaka, změna pravidel má znemožnit opakování Valencie

Formule E míří do Monaka, změna pravidel má znemožnit opakování Valencie

„Odvolali jsme se. Věříme, že za daných podmínek se jednalo o příliš přísné rozhodnutí. Auto nezískalo žádnou výkonnostní výhodu. Byla to administrativní chyba z naší strany, za kterou neseme zodpovědnost,“ uvedl pro motorsport.com šéf operací Porsche ve formuli E Amiel Lindesay.

Podle informací webu motorsport.com právo na odvolání Nissan nevyužil.

Jedná se o druhý třaskavý případ diskvalifikace, který je zapříčiněn nesprávnými údaji v technickém pase vozu. Kvůli špatný štítkům na jednotce MGU přišel o své první vítězství ve formuli E Daniel Abt, který se v roce 2017 v Hongkongu chvíli radoval z triumfu…

Váš názor Další článek: Okruh Yas Marina se změní a to už pro letošní finále