Slogany už nestačí. V boji s rasismem musíme letos i konat, vybízí Hamilton

Lewise Hamiltona těší, že formule 1 v letošním roce plánuje další kroky ke zlepšení rozmanitosti ve sportu, podle sedminásobného mistra světa se ale v roce 2021 musí přejít od slov k činům.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Slogany už nestačí. V boji s rasismem musíme letos i konat, vybízí Hamilton | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

K akcím pro větší rasovou rovnost se vloni připojila také formule 1, která se zavázala zlepšit rozmanitost v rámci své kampaně 'We Race As One'.

V čele kampaně byl jako jediný černošský pilot formule 1 Hamilton, který F1 označil za „sport, kde dominují bílí“. Před hymnou státu pořádajícího danou velkou cenu měli jezdci v rámci předstartovní procedury prostor pro vyjádření svého postoje k rasismu. Někteří jezdci poklekli, týmy svou podporu kampaně projevovaly nápisy na svých vozech.

Zlepšení diverzity bude rovněž cílem kampaně We Race As One v letošním roce, F1 chce pomoci zlepšit zastoupení menšin v motorsportu jako celku. Piloti se před předsezónními testy minulý týden sešli v Bahrajnu s šéfem F1 Stefanem Domenicalim, aby prodiskutovali, jakým způsobem budou v letošních závodech před startem vyjadřovat svou podporu.

F1 chce rozdávat vstupenky zdarma nebo se slevou, aby byly závody dostupnější

F1 chce rozdávat vstupenky zdarma nebo se slevou, aby byly závody dostupnější

V rozhovoru pro Motorsport.com Hamilton označil setkání za „velmi dobré“ a pochválil Domenicaliho za „opravdu skvělý první krok“.

„Stefano si našel čas, aby si s námi sednul a byl otevřený diskusi o tom, jak můžeme společně zlepšit sport. Nemluvili jsme nutně o zprávách před závodem. Popsali nám své plány a my se k nim můžeme vrátit,“ řekl Hamilton.

„Nebylo to tak, že by se všechno muselo udělat tam na místě, ale dělají nějaké úpravy, což je podle mě pozitivní. Minulý rok byla spousta sloganů jako 'We Race As One', letos je ale zapotřebí činů. To nám bylo řečeno.

„Musíme zajistit, že budeme pokračovat v této konverzaci a nadále se ujišťovat, že je potřeba tento rok konat v naší snaze nadále usilovat o rozmanitost v našem sportu. Myslím, že toho chceme dosáhnout všichni společně.“

Další článek: Button popsal, co má u Williamsu na starosti v roli poradce

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen