Sledovanost formule 1 klesla, Ecclestone za tím vidí Vettela

Formule 1 měla loni po celém světě o 10 procent méně diváků než předloni. Její šéf to připisuje neatraktivitě bojů o šampionát.
Sledovanost formule 1 klesla, Ecclestone za tím vidí Vettela

Zatímco v roce 2011 si formuli 1 pustilo v televizi 515 miliónů diváků, v roce 2012 to bylo 500 miliónů a loni dokonce už jen 450 miliónů.

"Loni byla naše globální sledovanost 450 miliónů diváků, což znamená pokles ve srovnání s rokem 2012, i když ne neočekáváný," komentoval Bernie Ecclestone.

"Nekonkurenční podstata posledních několika závodů, která vyvrcholila rozhodnutím šampionátu před závody v USA a Brazílii, které často přinášejí významnou sledovanost, měla předvídatelný dopad na sledovanost. Celkový efekt ještě umocnil fakt, že byl kalendář kratší o jeden závod."

Ecclestone to řekl už dřív, Vettelova dominance ho inspirovala také k zavedení dvojitých bodů v posledním závodě. Slibuje si od nich prodloužení bojů o šampionát v případech, kdy má jeden jezdec navrch.

Na druhé straně musel šéf formule 1 přiznat, že jsou z pohledu sledovanosti ideální nová pravidla, která jinak odmítá.

"Vhodný vývoj, jako je tento, udrží formuli 1 na čele udržitelných a relevantních technologií," nezvykle chválil. "Jsem si jistý jednou věcí, nadcházející sezóna nabídne nejen větší nepředvídatelnost, ale také nové vzrušení a líté boje."

Na klesajících číslech sledovanosti se podepsal také přechod F1 na placenou televizi ve Francii, kde ubylo 63 procent diváků. Další dramatickou ztrátu (37 %) zaznamenala Čína. Vettelova dominance už tolik nebavila ani Němce, kterých bylo u obrazovek o 10 procent méně.

Přesto se našly země, kde diváků přibylo. Velká Británie si po přechozích velkých ztrátách při přechodu na placenou TV polepšila o dvě procenta, "lehce" stoupla sledovanost i v Itálii. Nejvíc získaly USA, formuli 1 tam sledovalo o 18 procent více lidí.

Další článek: Ferrari si s F14 T potvrdilo funkčnost upraveného aerodynamického tunelu